Władysława Stokowskiego przypadki (TYLKO W GAZECIE)

  • 01.04.2021, 07:09
  • Leszek Wójtowicz
Władysława Stokowskiego przypadki (TYLKO W GAZECIE) Władysław Stokowski (1908-1939). Zdjęcie wykonano podczas studiów na Politechnice Warszawskiej.
Współtwórcą kolejki na Gubałówkę był wychowanek Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach.

Żył krótko, ale jego historia to gotowy scenariusz na film. Wychowywał się pod Kijowem, po czym z wojskami Józefa Piłsudskiego znalazł się w niepodległej Polsce. Sam. Bez rodziny. Dwunastolatek. Trafił do Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach, który stał się jego drugim domem. Skończył architekturę, był współtwórcą kolejki na Gubałówkę, a zabili go w 1939 r. sowieci, przed którymi uciekał w 1920 r.

Jeżeli ktoś był w Zakopanem, to na pewno z niej skorzystał. Mowa o kolejce linowo-terenowej „Gubałówka”, która została oddana do użytku 20 grudnia 1938 r., po zaledwie 168 dniach budowy. Kolejka została zbudowana na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, jako druga w Polsce po kolei „Góra Parkowa” w Krynicy-Zdroju. Mało kto wie, że jednym z twórców kolejki na Gubałówkę był architekt związany przez wiele lat z Ziemią Hrubieszowską.

Całą historię poznasz tylko z papierowego i e-wydania Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zxc
Zxc 07.04.2021, 15:59
Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Turkowicach. Ciała nigdy nie odnaleziono gdyż miał zostać utopiony gdzieś na pobliskich torfowiskach.

Pozostałe