Koronawirus: Rząd wprowadza obostrzenia dla całego kraju

  • 17.03.2021, 15:18
  • red.
Koronawirus: Rząd wprowadza obostrzenia dla całego kraju Fot. gov.pl
Co prawda na Lubelszczyźnie wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców jest najniższy w Polsce, ale także nasze województwo zostaje objęte obostrzeniami. Bo rząd zdecydował, że należy je wprowadzić w całej Polsce.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że sytuacja w Polsce jest na tyle poważna, że nie ma już sensu wprowadzania lockdownu z podziałem na regiony, ale należy obostrzeniami objąć cały kraj. Przyznał, że główną przyczyną dynamicznego wzrostu zakażeń jest mutacja brytyjska koronawirusa, która osiągnęła już poziom 52 proc.

Obostrzenia mają obowiązywać od soboty 20 marca i na pewno co najmniej do 9 kwietnia.

Dlatego w całym kraju zamknięte mają być kina, teatry, galerie sztuki i muzea. Obiekty sportowe mogą działać jedynie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności, zamknięte mają być kluby fitness i siłownie, także baseny. Gości nie mogą przyjmować hotele, z wyjątkiem robotniczych. Ograniczona zostaje działalność galerii handlowych.

CZYTAJ TAKŻE: REKORD ZAKAŻEŃ, CORAZ MNIEJ MIEJSC W SZPITALACH - DANE ZA 17 MARCA 2021

Na naukę zdalną aż do świąt przechodzą również szkoły. Możliwe, że po Wielkanocy wprowadzona zostanie nauka w trybie hybrydowym. Bez zmian mają pracować przedszkola i żłobki.

W kościołach na jedną osobę ma przypadać 15 metrów kwadratowych.

Póki co nie ma mowy o wprowadzaniu zakazu przemieszczania się.

Minister zaapelował też do wszystkich pracodawców, by w miarę możliwości przeszli na pracę zdalną, aby ograniczyć mobilność i transmisję wirusa.

Poinformował też, że zlecił wojewodom zwiększenie liczby łóżek covidowych w każdym z regionów. W skali kraju miałoby to być przez tydzień ok. 8 tys. takich łóżek. 

Czy to koniec obostrzeń? – Jeżeli ten ruch nie spowoduje spowolnienia trzeciej fali, to kolejny krok będzie całkowitym lockdownem, kiedy zamykać będziemy wszystko – powiedział Adam Niedzielski. Nie wykluczył, że kolejne decyzje, o ile nie nastąpi poprawa sytuacji, będą podejmowane jeszcze przed świętami.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. (wzrost o ponad 3 tys.).

Obecnie w Polsce jest:

  • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
  • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
  • 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.

 

red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aa
Aa 17.03.2021, 17:23
Siebie h..u zamknij!!!!

Pozostałe