Służba celna podsumowała miesiąc. Było ciekawie

  • 14.03.2021, 15:03
  • Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Służba celna podsumowała miesiąc. Było ciekawie Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Nie tylko papierosy, ale też np. narkotyki oraz dziwne medykamenty konfiskowali w lutym na granicach w województwie lubelskim funkcjonariusze celni.

W lutym 2021 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko 85 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ok. 1,2 mln zł. 

W ostatnim tygodniu lutego funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt dużej ilości nielegalnych papierosów. Kontroli poddano samochód dostawczy marki Renalut wjeżdżający do Polski przez przejście graniczne w Dorohusku. W specjalnie przerobionym dachu części ładunkowej funkcjonariusze ujawnili 37,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej ok 560 tys. zł. 

Z kolei funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli autokaru wjeżdżającego z Ukrainy ujawnili ponad 1,9 tys. paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w przerobionym zbiorniku paliwa, a w jej wykryciu pomogło urządzenie RTG. Do próby przemytu przyznał się 60-letni kierowca pojazdu. Funkcjonariusze zabezpieczyli na majątku podejrzanego 35 tys. zł na poczet grożącej kary oraz zatrzymali autokar, jako dowód w prowadzonym postępowaniu. Jednocześnie skierowali do Straży Granicznej wniosek o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. 

1070 sztuk wkładów tytoniowych ujawnili natomiast funkcjonariusze Oddziału Celnego w Koroszczynie w wyniku kontroli jednego z pojazdów ciężarowych wjeżdżających do Polski. Jak się okazało, w pustej zgodnie z deklaracją naczepie tira, ukryte były nielegalne wyroby. Kierowca pojazdu został ukarany mandatem w kwocie 4,6 tys. zł.

Narkotyki

W wyniku kontroli jednej z międzynarodowych przesyłek pocztowych w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili dwie hermetycznie zamknięte puszki z podejrzaną substancją. Badanie narkotestem wykazało, że jest to marihuana. Łącznie w puszkach znajdowało się 9,5 g narkotyku.  

Z kolei podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych w oddziale jednej z firm kurierskich w Lublinie funkcjonariusze lubelskiej KAS ujawnili blisko 208 g substancji psychotropowej. Paczkę z niedozwoloną zawartością wytypował do kontroli pies służbowy przeszkolony do wykrywania środków odurzających. Przesyłka nadana była w Holandii. Badanie zabezpieczonej substancji, przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Celno-Skarbowe, wykazało, że jest to substancja psychotropowa mająca zastosowanie m.in. w produkcji tabletek extasy.

Adresaci obu przesyłek usłyszeli zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za popełnione przestępstwa grozi im kara grzywny i  kara pozbawienia wolności do lat 5.

CITES i gotówka

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, podczas kontroli zaledwie dwóch przesyłek, ujawnili 2,4 tys. tabletek zawierających wyciąg z pławikonika, będącego gatunkiem chronionym na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Odbiorcą obu przesyłek była ta sama osoba. Funkcjonariusze ustalili, że od listopada 2020 r. do tego adresata wysłanych było już 4 przesyłki pocztowe z taką samą zawartością. Łącznie 4,8 tys. tabletek.  

W trakcie kontroli jednego z samochodów osobowych przekraczających granicę w Hrebennem funkcjonariusze ujawnili niezgłoszoną gotówkę. 37-letni kierowca pojazdu w bagażu przewoził: ponad 14,6 tys. PLN, 10 tys. EUR oraz blisko 4 tys. UAH. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia na granicy państwa środków płatniczych mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1 tys. złotych.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe