Sznycle z salmonellą. GIS ostrzega konsumentów

  • 06.03.2021, 07:00
  • red.
Sznycle z salmonellą. GIS ostrzega konsumentów Fot. GIS
Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące partii sznycli z filetów z kurczaka, w których stwierdzono obecność bakterii salmonelli.

W komunikacie podano, że w wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis w 2 z 5 próbek produktu sznycel z fileta z kurczaka.

"Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" – czytamy w opublikowanym ostrzeżeniu.

Chodzi o konkretną partię o numerze 2272003053 z terminem przydatności do spożycia 07.03.2021 wyprodukowaną przez Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno dla Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn.

Produkt został wycofany z rynku, a w zakładzie rozpoczęto kontrolę.

Firma ta jest dostawcą produktów dla sieci dyskontów Lidl i Biedronka.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe