Policja ostrzega: Uważajcie na wiadomości od rzekomych znajomych

  • 06.03.2021, 06:02
  • Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość
Policja ostrzega: Uważajcie na wiadomości od rzekomych znajomych Fot. pixabay.com
Dwie mieszkanki powiatu zamojskiego powiadomiły o włamaniu na ich konta społecznościowe i rozesłaniu do znajomych próśb o pożyczkę. Tym razem działającym w sieci oszustom nie udało się wyłudzić pieniędzy. Znajomi właścicielek kont właściwie zareagowali. Przed przekazaniem kodu BLIK upewnili się, czy rzeczywiście to ich koleżanki potrzebują materialnego wsparcia. Próba oszustwa szybko wyszła na jaw i dzięki temu nikt nie stracił pieniędzy.

Od 38-latki znajomi otrzymali fałszywe wiadomości z prośbą o materialne wsparcie. Powodem miały być problemy w generowaniu kodu BLIK. O włamaniu na konto 38-latka dowiedziała się od prawdziwych znajomych, którzy zaczęli dzwonić do niej z pytaniem, co się stało. Po tym rozesłała widomości do znajomych ostrzegając, że to nie ona prosiła o finansowe wsparcie. Dzięki szybkiej reakcji 38-latki nikt z jej znajomych nie stracił pieniędzy.

Podobnie zadziałali oszuści w przypadku 33-latki. Kobieta powiadomiła policjantów, że ktoś włamał się na jej konto społecznościowe i do znajomych przesłał prośby o pożyczkę. Dowiedziała się o tym od koleżanki, która zadzwoniła i powiedziała, że nie potrafi wysłać kodu BLIK, dlatego pieniądze w kwocie 700 złotych przyniesie jej osobiście. Później dzwoniły również inne koleżanki, które chciały wesprzeć finansowo 33-latkę. Po tym pokrzywdzona natychmiast rozesłała do znajomych informacje, że to nie ona a oszust prosił o pożyczkę. W tym przypadku również na szczęście nikt nie stracił pieniędzy.

Zgłoszone przestępstwa wyjaśniają policjanci i ostrzegają przed działającymi w sieci oszustami. Ich przestępcza działalność stanowi poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetu. Przestępcy przełamują zabezpieczenia kont użytkowników portalu i podszywając się pod właścicieli wysyłają prośby o pilny przelew lub też uregulowanie niewielkiej opłaty. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać otrzymywane wiadomości, a prośby o pożyczkę weryfikować. Przed dokonaniem transakcji należy upewnić się, czy nadawcą wiadomości rzeczywiście jest prawdziwy znajomy. W przypadku tego rodzaju prośby nie kierujmy się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów.

Łamanie jakichkolwiek zabezpieczeń, które służą nam w internecie, np. do kont bankowych, kont e-mail czy też kont na portalach społecznościowych jest przestępstwem. Kodeks karny za oszustwo komputerowe przewiduje odpowiedzialność karną nawet do 5 lat pozbawienia wolności. 

Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe