Zamość: Po co tyle klas mundurowych? (TYLKO W GAZECIE)

  • 04.03.2021, 08:18
  • Agnieszka Piela
Zamość: Po co tyle klas mundurowych? (TYLKO W GAZECIE)
W ubiegłym roku na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego pozwolenie otrzymał „Rolniczak” i niepubliczne liceum mundurowe. Teraz wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej chce uzyskać kolejna szkoła. Mimo że radni długo dyskutowali nad sensem tworzenia kolejnej klasy o takim profilu, ostatecznie podjęli uchwałę.

Do 1 stycznia 2020 r. tzw. klasy wojskowe funkcjonowały na zasadach innowacji. Ich istnienie nie miało oparcia w przepisach. Od tej daty, na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego wymagane jest zezwolenie w formie decyzji administracyjnej MON, bo 80 proc. kosztów na doposażenie klasy pokrywa ministerstwo. Ubiegłoroczny krajowy limit zezwoleń na utworzenie oddziałów wynosił 130 (jedno zezwolenie – jeden oddział).

W Zamościu dwie szkoły publiczne starały się o utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego: VII LO ("Rolniczak") i Technikum nr 2 ("Mechanik"). Pozytywną decyzję MON wydał tylko dla „Rolniczaka”. „Mechanik” kontynuował nauczanie w klasie wojskowej jako innowację pedagogiczną.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej sesji nie wszyscy radni byli w tej sprawie jednomyślni. Przy głosowaniu w sprawie utworzenia oddziału w technikum przeciwko był Janusz Kupczyk (ZKO), który argumentował, że bezzasadne było tworzenie nowej klasy o profilu wojskowym ze względu na zapowiadane oszczędności w szkołach.

W tym roku również nie obyło się bez dyskusji i gorzkich słów na temat kształcenia młodzieży w mieście. Radny Janusz Kupczyk tym razem głosował „za”.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wielebny  Jonasz
Wielebny Jonasz 04.03.2021, 23:10
A może klasy sutannowe i habitowe .Zobaczymy czy znajdą się chętni młodzi ludzie do zawodu .
aaa
aaa 05.03.2021, 08:39
A moze klasy lamparta i biedronia - nauka języka w.....ć itp

Pozostałe