Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 09:44
Reklama

Zamojskie ulice. Śladami skośnookich najeźdźców (TYLKO W GAZECIE)

W 1648 roku Zamość przeszedł poważną, wojenną próbę. Uważa się, że połączone siły tatarsko-kozackie, które próbowały zdobyć twierdzę liczyły w sumie od 40 do 60 tys. żołnierzy, a dawni kronikarze wspominali nawet o 100 tysiącach! Była to olbrzymia potęga. Ich wódz Bohdan Chmielnicki straszył dzielnych obrońców Tatarami dowodzonymi przez znanego z kart sienkiewiczowskiej „Trylogii” Tuhaj-Beja.
Zamojskie ulice. Śladami skośnookich najeźdźców (TYLKO W GAZECIE)
Zdjęcie wykonano w 1978 roku z ul. Lwowskiej. W głębi widać kamień milowy. Dalej skrzyżowanie z ul. Tatarską.

Autor: Fot. ze strony Fotopolska.eu

Mówicie, dla Tatarów nie macie żadnych skarbów – pisał do obrońców Zamościa Chmielnicki spod murów twierdzy. „Dobrze sobie oni nagradzają i głowami waszymi, jako żonami, tak i dziatkami”.

Czy w Zamościu pozostały jakieś ślady po dawnych, skośnookich najeźdźcach? Czy może to być m.in. piramidion w sąsiedztwie ul. Tatarskiej? 

Zbiorowe pochówki

Rokowania pomiędzy obrońcami i Chmielnickim spełzły na niczym. Rozpoczął się ostrzał Zamościa, a w nocy z 9 na 10 listopada 1648 r. ruszył szturm, który jednak „z armaty odparto”. Nie powiódł się też atak przeprowadzony następnej nocy. Wówczas rozpoczęła się blokada twierdzy. Doszło do kolejnych rokowań. Tym razem przyniosły efekty. Miasto złożyło Chmielnickiemu okup w wysokości 20 tys zł. 23 listopada 1648 r. wojska kozacko-tatarskie odstąpiły od murów twierdzy.

Oblężenie przeszło do legendy. Jak zanotował w jednym ze swoich artykułów Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, polegli podczas walk Tatarzy, według tradycji, mieli zostać pochowani przy zamojskim trakcie wiodącym w stronę Hrubieszowa. Ten niewielki cmentarz zaznaczono na planie miasta z 1777 r. Wynika z niego, iż miał on powierzchnię 13,5 na 21,6 mkw. Polegli Tatarzy mieli tam zostać pochowani w zbiorowych mogiłach. Nie wiadomo jak one wyglądały i ilu najeźdźców tam pochowano.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama