Długo oczekiwana przebudowa oczyszczalni ścieków

  • 28.02.2021, 14:21
  • Artykuł sponsorowany
Długo oczekiwana przebudowa oczyszczalni ścieków
Ochrona środowiska, usprawnienie procesu oczyszczania ścieków oraz znaczne oszczędności – taki jest zakładany efekt końcowy przebudowy oczyszczalni ścieków w Tereszpolu-Zaorendzie.

W gminie Tereszpol z sieci kanalizacyjnej korzysta 90% mieszkańców, dlatego ta inwestycja jest niezwykle potrzebna i była wyczekiwana od wielu lat. Jest to pierwsza modernizacja oczyszczalni ścieków od momentu oddania jej do użytku w 2000 roku.

W 2019 roku wójt gminy Tereszpol pozyskał środki finansowe z Unii Europejskiej w kwocie około 2 mln zł na zadanie pod nazwą „Remont i przebudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Tereszpol-Zaorenda”. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,8 mln zł. Celem inwestycji jest przede wszystkim ochrona środowiska naturalnego.

W ramach zaplanowanej modernizacji zostanie przebudowany m.in. budynek socjalno-technologiczny oczyszczalni, instalacja sanitarna, elektryczna z kompensacją mocy biernej i instalacją AKPiA (Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki). Powstaną nowe ciągi technologiczne, przebudowany zostanie reaktor biologiczny z pomieszczeniem dmuchaw, a obiekty wyłączone z eksploatacji zostaną rozebrane. W ramach inwestycji przewiduje się budowę na ściekach dopływających pomieszczenia sita pionowego, pomieszczenia piaskownika wirowego, dwóch osadników wtórnych, które obecnie są już zainstalowane, biofiltru oraz komory zasuwu. Do odwadniania osadu posłuży nowa prasa śrubowo-talerzowa. Przewidziano również zastosowanie odnawialnych źródeł energii, czyli powietrznej pompy ciepła. Zakupiony został agregat prądotwórczy oraz pojazd typu WUKO do udrażniania sieci kanalizacyjnej. Cała przebudowa pozwoli na poprawienie efektywności oczyszczania ścieków i zmniejszy koszty eksploatacji oczyszczalni.

Dzięki inwestycji oczyszczalnia będzie mogła przyjąć większy ładunek zanieczyszczeń, który zostanie skutecznie zredukowany do wartości bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Przepustowość oczyszczalni zostanie zwiększona do 400 m3 na dobę. To zdecydowanie więcej niż obecnie. Dla gminy Tereszpol, położonej w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego, jest to bez wątpienia główny warunek prawidłowego funkcjonowania i dalszego rozwoju.

Obecnie trwają prace budowlane, a termin oddania inwestycji upływa z końcem października 2021 roku. Remont i przebudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Tereszpol-Zaorenda jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi Priorytetowej nr 6 „OCHRONA ŚRODOWISKA I EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE ZASOBÓW”, Działania nr 6.4 Gospodarka wodno-ściekowa.

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe