Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:13
Reklama

Franciszek Szubert - legionista i nauczyciel (TYLKO W GAZECIE)

Urodził się w Klemensowie. Podczas nauki w seminarium nauczycielskim wstąpił do drużyny strzeleckiej, a gdy wybuchła I wojna światowa – do Pierwszej Kompani Kadrowej, z którą wyruszył z Krakowa do Kielc. Brał udział w wielu bitwach. Po wojnie pracował jako nauczyciel m.in. w Kryniczkach, Deszkowicach, Bodaczowie, Perespie i Honiatyczach.
Franciszek Szubert - legionista i nauczyciel (TYLKO W GAZECIE)

Franciszek Szubert, bo o nim mowa, urodził się 26 listopada 1895 r. w Klemensowie (gm. Szczebrzeszyn). Był synem Romana Augustyny (z domu Herman) Szubert. Roman Szubert przybył tu z rodziną z Kijan (obecnie pow. łęczyński), gdzie pracował w tamtejszej cukrowni i zamienił ją potem na cukrownię w Klemensowie (budowa „fabryki cukru” ruszyła w Klemensowie w 1894 r.). Z branżą cukrowniczą związany był również urodzony w świętokrzyskim Staszowie ojciec Romana Szuberta, a dziadek Franciszka – Beniamin Szubert (1806-1881), który pracował m.in. w Chmielniku w obecnym województwie świętokrzyskim.

Po ukończeniu prywatnej 7-klasowej szkoły powszechnej Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu, Franciszek Szubert rozpoczął w 1912 r. naukę w prywatnym seminarium nauczycielskim „Warszawskie Kursy Pedagogiczne”. Jako uczeń tego seminarium na początku 1913 r. wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich, gdzie przyjął pseudonim „Moździński”. Rok później – w lipcu 1914 r. – ukończył kurs instruktorski w Nowym Sączu. I wtedy wybuchła wojna.

Dalszą część historii możesz poznać czytając papierowe bądź e-wydanie Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama