Franciszek Szubert - legionista i nauczyciel (TYLKO W GAZECIE)

  • 25.02.2021, 08:00
  • Leszek Wójtowicz
Franciszek Szubert - legionista i nauczyciel (TYLKO W GAZECIE)
Urodził się w Klemensowie. Podczas nauki w seminarium nauczycielskim wstąpił do drużyny strzeleckiej, a gdy wybuchła I wojna światowa – do Pierwszej Kompani Kadrowej, z którą wyruszył z Krakowa do Kielc. Brał udział w wielu bitwach. Po wojnie pracował jako nauczyciel m.in. w Kryniczkach, Deszkowicach, Bodaczowie, Perespie i Honiatyczach.

Franciszek Szubert, bo o nim mowa, urodził się 26 listopada 1895 r. w Klemensowie (gm. Szczebrzeszyn). Był synem Romana Augustyny (z domu Herman) Szubert. Roman Szubert przybył tu z rodziną z Kijan (obecnie pow. łęczyński), gdzie pracował w tamtejszej cukrowni i zamienił ją potem na cukrownię w Klemensowie (budowa „fabryki cukru” ruszyła w Klemensowie w 1894 r.). Z branżą cukrowniczą związany był również urodzony w świętokrzyskim Staszowie ojciec Romana Szuberta, a dziadek Franciszka – Beniamin Szubert (1806-1881), który pracował m.in. w Chmielniku w obecnym województwie świętokrzyskim.

Po ukończeniu prywatnej 7-klasowej szkoły powszechnej Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu, Franciszek Szubert rozpoczął w 1912 r. naukę w prywatnym seminarium nauczycielskim „Warszawskie Kursy Pedagogiczne”. Jako uczeń tego seminarium na początku 1913 r. wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich, gdzie przyjął pseudonim „Moździński”. Rok później – w lipcu 1914 r. – ukończył kurs instruktorski w Nowym Sączu. I wtedy wybuchła wojna.

Dalszą część historii możesz poznać czytając papierowe bądź e-wydanie Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe