Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:00
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Czy czytelnicy są zadowoleni z warunków życia?

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy w większości są zadowoleni z warunków życia w miejscu zamieszkania. Aż 63,1 proc. osób było na „tak”. Badani wskazali też oczekiwane kierunki rozwoju gmin, w których mieszkają. Są to atrakcyjna oferta spędzania wolnego czasu, silna gospodarka oraz sprawność i funkcjonalność gminy.
Czy czytelnicy są zadowoleni z warunków życia?

Badanie ankietowe zostało przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 7153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali czytelnicy i czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

Chcą atrakcyjnie spędzać czas

Respondenci to zarówno kobiety (50,5 proc.), jak i mężczyźni (49,5 proc.) w znacznej części, bo w 53 proc. w wieku 30-49 lat. Grupa osób w wieku 19-29 lat stanowiła 21,4 proc. respondentów, 50-69 lat 18,4 proc., a w wieku 0-18 oraz 70 i więcej pozostałą część. 5,8 proc. ankietowanych mieszkało na terenie województwa lubelskiego.

W Polsce proporcja między osobami zadowolonymi a niezadowolonymi z warunków życia w miejscu zamieszkania wynosi 63,1 proc. do 30,1 proc., przy czym osób zdecydowanie zadowolonych jest 21,9 proc., raczej zadowolonych 41,2 proc., a zdecydowanie niezadowolonych 12,6 proc. oraz raczej niezadowolonych 17,5 proc. Jeśli chodzi o 3 najbardziej oczekiwane kierunki rozwoju gmin, aż 59 proc. ankietowanych wskazało na atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu (4218 respondentów). 4101 osób, czyli 57,3 proc. ankietowanych oczekuje od gminy silnej gospodarki, a 3828 osób, czyli 53,5 proc., sprawności i funkcjonalności gminy.

Identyfikują się z miejscem zamieszkania

Z ankiety jasno wynika, że Polacy identyfikują się z miejscem, w którym mieszkają. 48,4 proc. respondentów identyfikuje się z miejscowością, w której mieszka, 21,6 proc. z najbliższą okolicą, a nie miejscowością, a 9,7  proc. osób identyfikuje się z gminą.  20,3 proc. osób nie identyfikuje się z żadną miejscowością. Polacy interesują się tym, co dzieje się w ich gminach. 43,7 proc. osób wskazało, że raczej interesuje się sprawami gminy, a 48,2 proc., że zdecydowanie tak. To pokazuje, że aż 91,9 proc. respondentów funkcjonowanie gminy nie jest obojętne. Jednocześnie ankietowani wskazali 3 główne problemy, z którymi borykają się mieszkańcy. Wśród odpowiedzi najczęściej pojawiały się: brak pracy i bezrobocie, smog i zanieczyszczenie powietrza, drogi i komunikacja, kanalizacja, służba zdrowia, bieda, brak miejsc parkingowych, władza, burmistrz, pandemia. Co ciekawe, gdyby ankietowani mieli możliwość decydowania o rozdziale dodatkowych środków finansowych, to w pierwszej kolejności wybraliby drogi i chodniki (55,6 proc. ankietowanych), parkingi i miejsca postojowe (31,6 proc.) oraz ścieżki rowerowe (36,7 proc.). Polakom zależy też na oświetleniu ulicznym (23,4 proc.), bazie edukacyjnej (27,8 proc.), infrastrukturze sportowej (21,9 proc.) czy bazie rekreacyjnej (32,2 proc.).

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE". Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy - firma suflidowo
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ?????Treść komentarza: A jak w okręgu nie ma lokalu wyborczego to co ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:02Źródło komentarza: Wybory samorządowe. Kandydaci na wójtów, burmistrzów w powiecie zamojskimAutor komentarza: Niesprawiedliwość.Treść komentarza: Mam wątpliwości, czy sprawcy zostaną ukarani za swój bestialski czyn. Biedny Eryk został napadnięty i ciężko pobity do tego stopnia,że leżał na ziemi. Na koniec jakby tego było mało dostał cios lub kilka w twarz.To tragiczne wydarzenie nagrywała i prawdopodobnie rozsyłała prowodyrka napadu. Jaki trzeba mieć charakter ,jakim trzeba być zwyrodnialcem,żeby dokonać takiego czynu ? Eryka ,młodego niewinnego człowieka nie ma już od roku.Czy jego tragiczna śmierć coś znaczy ? Czy doczeka się jakiejkolwiek kary ? Teraz jest ważniejsza ochrona sprawców? Czyż taki nieludzki czyn nie zasługuje na potępienie i karę ? Ludzie przecież młody niewinny człowiek został zakatowany a społeczeństwo dostaje informacje ze sądu, że sprawy są utajnione. Czy to się dzieje naprawdę ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: Zamość: Proces ws. śmierci Eryka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działać
Reklama
Reklama