Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 10:11
Reklama Baner A1 BUDBRAM

Zamojskie ulice. W dyliżansie pełnym... jak jajko (TYLKO W GAZECIE)

Ulica Lwowska w Zamościu została wytyczona w 1835 r., a już dwa lata później miała w znacznej części solidną nawierzchnię klinkierową. Wybudowano przy niej ważną stację pocztową. Był to budynek okazały, mający symbolizować urzędową powagę i solidność Królestwa Polskiego.
Zamojskie ulice. W dyliżansie pełnym... jak jajko (TYLKO W GAZECIE)
Jeden ze sklepików przy ul. Lwowskiej w Zamościu. Zdjęcie wykonano na początku lat 70 ub. wieku. Ze zbiorów APZ.

Budowa poczty w zamojskiej dzielnicy Nowa Osada rozpoczęła się w 1835 r. Wykonawstwo powierzono Pejsakowi Cukierowi pochodzącemu z Turobina, bajecznie bogatemu kupcowi (specjalizował się m.in. w handlu winem, kawą i cukrem), szynkarzowi i przedsiębiorcy budowlanemu. W ten sposób powstał pierwszy murowany, dwukondygnacyjny gmach w tej części zamojskich przedmieść.

Ogrzana izba ze światłem

Stacja pocztowa była częścią ważnego systemu, nie tylko dla utworzonego w 1815 Królestwa Polskiego (był to niewielki kraj rolniczy o obszarze 128 500 km kw.), ale także potężnego, dominującego imperium carów. Nawet dzisiaj trudno tego budynku nie zauważyć. W oczy nadal rzucają się cztery szykowne półkolumny na wysokich cokołach, a nad nimi tympanon – charakterystyczny detal architektoniczny nawiązujący do klasycznej architektury. Gmach był i nadal jest obszerny, reprezentacyjny. Różnił się od innych stacji pocztowych, które stawiano wówczas dość schematycznie. Jak one wyglądały? Były przeważnie parterowe z wysokim, spadzistym dachem. Rolę urzędu spełniały tam dwie niewielkie izby, znajdujące się na lewo od sieni wejściowej.

Więcej przeczytasz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Ulica Lwowska. Czerwiec 1941 r. Fot. ze zbiorów fotopolska.eu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zawisza Ciemny 17.02.2021 18:21
Warto obok zamieszczać fotki aktualne

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OoTreść komentarza: Teraz jest moda na likwidację wszystkiego , idzie nowe ,a będzie jeszcze lepiej......i weselnej....Data dodania komentarza: 25.04.2024, 08:41Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: konDonki LIKWIDATORZY Parti Oszustów Poczty Polskiej wszystko co POlskie likwidować i co dalej na niemców głosować aktywiszcze z 275 płciami pseudo Normalnymi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 08:19Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ojoj panie burak jest o 1 twój "mundry inaczej" komentarz mniej? Jaka szkoda.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:48Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Kraków to nie twoje zadupie panie burak że trzeba łapać młode bo zaraz wszystko wyjedzie panie burak.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:43Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak z ukończonym przedszkolem i mieszkający na zadupiastej wsi zna się najlepiej na kandydatach w mieście w którym pewnie nigdy nie był.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Zamościu. Ile głosów zdobył Rafał Zwolak, a ile Andrzej WnukAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nie rozróżniasz panie burak 1 i 2 tury? Nie dziwi mnie to.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:33Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Zamościu. Ile głosów zdobył Rafał Zwolak, a ile Andrzej Wnuk
Reklama
Reklama