Zamojskie ulice. W dyliżansie pełnym... jak jajko (TYLKO W GAZECIE)

  • 17.02.2021, 07:00
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. W dyliżansie pełnym... jak jajko (TYLKO W GAZECIE) Jeden ze sklepików przy ul. Lwowskiej w Zamościu. Zdjęcie wykonano na początku lat 70 ub. wieku. Ze zbiorów APZ.
Ulica Lwowska w Zamościu została wytyczona w 1835 r., a już dwa lata później miała w znacznej części solidną nawierzchnię klinkierową. Wybudowano przy niej ważną stację pocztową. Był to budynek okazały, mający symbolizować urzędową powagę i solidność Królestwa Polskiego.

Budowa poczty w zamojskiej dzielnicy Nowa Osada rozpoczęła się w 1835 r. Wykonawstwo powierzono Pejsakowi Cukierowi pochodzącemu z Turobina, bajecznie bogatemu kupcowi (specjalizował się m.in. w handlu winem, kawą i cukrem), szynkarzowi i przedsiębiorcy budowlanemu. W ten sposób powstał pierwszy murowany, dwukondygnacyjny gmach w tej części zamojskich przedmieść.

Ogrzana izba ze światłem

Stacja pocztowa była częścią ważnego systemu, nie tylko dla utworzonego w 1815 Królestwa Polskiego (był to niewielki kraj rolniczy o obszarze 128 500 km kw.), ale także potężnego, dominującego imperium carów. Nawet dzisiaj trudno tego budynku nie zauważyć. W oczy nadal rzucają się cztery szykowne półkolumny na wysokich cokołach, a nad nimi tympanon – charakterystyczny detal architektoniczny nawiązujący do klasycznej architektury. Gmach był i nadal jest obszerny, reprezentacyjny. Różnił się od innych stacji pocztowych, które stawiano wówczas dość schematycznie. Jak one wyglądały? Były przeważnie parterowe z wysokim, spadzistym dachem. Rolę urzędu spełniały tam dwie niewielkie izby, znajdujące się na lewo od sieni wejściowej.

Więcej przeczytasz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak

Zdjęcia (1)

Ulica Lwowska. Czerwiec 1941 r. Fot. ze zbiorów fotopolska.eu.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 17.02.2021, 18:21
Warto obok zamieszczać fotki aktualne

Pozostałe