Ksiądz, który uratował wioskę (TYLKO W GAZECIE)

  • 19.02.2021, 06:03
  • Wioletta Dudek
Ksiądz, który uratował wioskę (TYLKO W GAZECIE) Rok 1952. Ks. Franciszek Kapalski (pierwszy od prawej) już jako kanonik Lubelskiego Seminarium Duchownego
Stojący pod lufami karabinów ludzie żegnali się już z życiem. I wtedy przyjechał on.

Gdyby nie interwencja księdza Franciszka Kapalskiego, Niemcy mogliby zabić wielu mieszkańców Sułowa w odwecie za śmierć nauczyciela, który był ich szpiegiem. Na szczęście do tego nie doszło. Po ponad 80 latach od tamtych wydarzeń w Sułowie upamiętniono postać księdza.

Był 4 czerwca 1940 roku. Przed godziną szóstą, drogą od strony Szczebrzeszyna do Sułowa zaczął nadciągać konwój niemieckich pojazdów. Były tam ciężarówki, w których siedzieli niemieccy żołnierze. Za nimi ciągnęły samochody osobowe i mniejsze odkryte pojazdy wojskowe wiozące dziesiątki żołnierzy, żandarmów i członków gestapo. Taki przejazd nie wróżył nic dobrego. Niemcy zatrzymali się w miejscowości Sułów. Szczelnym pierścieniem okrążyli całą wioskę i zajęli pozycje strzeleckie na dachach zabudowań. Część z nich wdzierała się do miejscowych domów. Poganiając kolbami karabinów, wypędzali przerażonych mieszkańców w kierunku placu w centrum Sułowa (według ostatnich świadków to obecnie posesja państwa Bełkotów wraz z przyległym terenem). Niektórym udało się ukryć w zakamarkach własnego domu. Nielicznym uciec w ostatniej chwili z wioski. Większość jednak stanęła na placu. Ludzie nie wiedzieli dlaczego ich tam spędzono. Widząc wycelowane w nich lufy karabinów maszynowych, spodziewali się najgorszego.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Wioletta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Edek
Edek 19.02.2021, 19:02
Czesc i chwala bohaterom.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 19.02.2021, 18:36
Nie róbcie z Niemców idiotów

Pozostałe