O problemach trzeba rozmawiać

  • 19.02.2021, 14:15
  • wd
O problemach trzeba rozmawiać Fot. pixabay.com
Trzy pytania do Marty Główki, psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest po to, żeby interweniować w razie kryzysu. Może to zrobić sam? Czy na czyjeś wyraźne życzenie?

- Ktoś musi się zgłosić, musi chcieć skorzystać z pomocy, rozumieć, że pomoc specjalisty jest mu potrzebna. Bez chęci zmiany, nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie pomóc. Pomoc psychologiczna w głównej mierze opiera się na zaangażowaniu ze strony osoby potrzebującej. Zmiany nie są łatwe, gdyż wymagają pracy i wysiłku, przez co wywołują również sporo obaw. Pojawia się lęk i niepewność. Psycholog jest tego świadomy, wobec czego towarzyszy osobie w drodze do zmiany, udzielając potrzebnego jej wsparcia.

A co z osobami, które tkwią w jakichś problemach, myśląc, że tak po prostu musi być?

- Takie myślenie może pogarszać stan psychiczny. Każdy jest wartościowy, nie ma osoby, która nie zasługuje na szacunek, miłość, szczęście czy spokój. Nikt nie zasługuje na przemoc, poniżanie czy agresję. Pamiętajmy, że każdego spotykają w życiu trudności. Ilość problemów może stać się przytłaczająca, wówczas człowiek ma prawo odczuwać przygnębienie, lęk czy bezradność. Sięgnięcie po profesjonalną pomoc psychologiczną pomaga w zmianie sposobu myślenia i zachowania, dzięki czemu mamy możliwość uniknięcia wielu trudnych sytuacji bądź zastosowania lepszego, bardziej adaptacyjnego sposobu poradzenia sobie. Nie zawsze dostrzegamy swoje trudności czy błędy. Czasem je ignorujemy lub się w nich zapętlamy. Jeśli jest ktoś, kto sam nie ma odwagi poprosić o profesjonalną pomoc wyjścia z trudnej sytuacji, to może jest ktoś inny, kto dostrzega, że dana osoba takiej pomocy potrzebuje. Wielokrotnie osoby potrzebujące pomocy psychologicznej nie zgłaszają się po nią, z powodu strachu, lęku przed oceną czy wstydu. Pamiętajmy, że sięgnięcie po pomoc psychologiczną jest oznaką dojrzałości oraz okazją do poprawy jakości swojego życia, a więc jest przejawem odwagi, a nie powodem do wstydu. Naszym- jako psychologów zadaniem, jest zrozumienie świata osoby potrzebującej pomocy. Jesteśmy przygotowani do rozmowy na każdy temat, nawet ten najbardziej wstydliwy czy trudny.

Jeżeli pojawia się strach przed wizytą u psychologa, ponieważ nigdy wcześniej z pomocy psychologicznej nie korzystaliśmy, warto dowiedzieć się jak takie spotkanie wygląda, gdyż taka wiedza pomaga oswoić lęk przez nieznanym.

Ktoś, kto ma kryzys, zadzwoni pod numer 84 641 21 25, powie dlaczego dzwoni i co? Po pierwszym telefonie problem zniknie?

- Prawdopodobnie nie, ale będzie to pierwszy, duży krok w kierunku wyjścia z „dołka”, zmiany życia na lepsze, uratowania siebie, a nawet rodziny. Wizyta u psychologa jest przejawem dojrzałości. Szukanie porady u specjalisty jest więc formą radzenia sobie, a nie przejawem nieradzenia. Jeżeli wydarzenia życiowe wywołują taki stan emocjonalny, że człowiek nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z wyjściem z trudnej sytuacji bądź ze znalezieniem rozwiązania, dobrze jest skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej, w celu przywrócenia równowagi psychicznej oraz podniesienia umiejętności samodzielnego radzenia sobie. Na szczęście wśród społeczeństwa rośnie świadomość dotycząca zdrowia psychicznego, dzięki czemu korzystanie z profesjonalnej pomocy staje się coraz bardziej popularne oraz naturalne.

 

Pomoc interwencyjna w OIK świadczona jest na rzecz osób, które:

- doznają przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej, są ofiarami napadu, pobicia, maltretowania i znęcania;

- czują się przeciążone psychicznie, doświadczają nagromadzenia trudności w życiu swojej rodziny (kryzysy małżeńskie, rozwód wychowawcze);

- doświadczyły silnych przeżyć, np. były świadkami albo uczestnikami katastrofy, wypadku, pożaru itp.;

- znajdują się w ostrych sytuacjach kryzysowych (żałoba, zdrada, zagrożenie ciężką chorobą, utrata pracy), mają myśli samobójcze;

- czują się „przygniecione” nagłymi kłopotami, trudnościami, problemami;

- pomagają innym w sytuacji kryzysu.

 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Zamościu

ul. Kilińskiego 32 tel. 84 641 21 25

bezpłatny telefon zaufania 800 101 402

Oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną, psychiatryczną i prawną dla mieszkańców Zamościa.

Psycholog od poniedziałku do piątki 7:30-18:30

Psychiatra wtorek 15:00-16:00

Prawnik czwartek 14.00-18.00, piątek 12:30-14:30

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe