Goraj: Witamy w mieście po 152 latach!

  • 21.02.2021, 08:15
  • Leszek Wójtowicz
Goraj: Witamy w mieście po 152 latach! Życzenia burmistrzowi Goraja składa posłanka Beata Strzałka.
Po 152 latach znowu jest miastem. W środę (10 lutego) odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej w Goraju. Wzięli w niej udział nie tylko przedstawiciele lokalnego samorządu.

Spełniają się marzenia i tęsknoty naszych przodków, którzy przez ponad 150 lat czekali na przywrócenie naszemu miastu należnych mu praw – powiedział świeżo upieczony burmistrz Antoni Łukasik. – Dziś świętujemy to uroczyście, bo taka była wola mieszkańców wypowiedziana w konsultacjach społecznych, bo była przychylność władz powiatowych wojewódzkich i rządu. Przyczyniło się do tego bardzo wiele osób. Wszystkim im w imieniu całego samorządu serdecznie dziękuję. Dziękuję szczególnie Stowarzyszeniu „Goraj 1377”, radnym ówczesnej rady gminy oraz sołtysom i mieszkańcom. To nasz wspólny sukces.

Sesja stała się okazją do przypomnienia historii Goraja oraz jego drogi do przywrócenia praw miejskich. – Jestem pełna podziwu dla osób zaangażowanych w działania na rzecz przywrócenia praw miejskich Gorajowi, widzę potencjał społeczny, samorządowy i jestem przekonana, że będzie to kolejny impuls do dalszego rozwoju – powiedziała posłanka Beata Strzałka.

Jak zaznaczył pochodzący z gm. Goraj starosta biłgorajski, przywrócenie praw miejskich to dziejowa sprawiedliwość.

– Goraj stracił prawa miejskie za karę, za zaangażowanie patriotyczne mieszkańców w powstanie styczniowe, za dążenia niepodległościowe i walkę o wolną Polskę – powiedział starosta Andrzej Szarlip. – Mimo, iż car swym dekretem prawa miejskie zabrał, to w sercach mieszkańców pozostały one na zawsze. Przez te wszystkie lata mówiło się idąc do Goraja, że idzie się do miasta. Mieszkańcy Goraja czuli się mieszkańcami miasta, mieli świadomość jego bogatej historii, poświęcenia kolejnych pokoleń oraz kultury i tradycji. Dziś na naszych oczach dokonuje się dziejowa sprawiedliwość. 

W uroczystej sesji wzięli też udział wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa i wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.

Historię Goraja, w tym okoliczności odebrania praw miejskich i działania zmierzające do ich przywrócenia, przedstawiła dyrektor SP w Goraju Elżbieta Różańska.

Goraj jest piątym – po Biłgoraju, Tarnogrodzie, Józefowie i Frampolu – miastem w powiecie biłgorajskim.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
LUDZISKA
LUDZISKA 22.02.2021, 08:30
Lubie takie ,,miasto,, gdzie w centrum Swinie ,maciory,tuczniki maja,CHYBA TO JEST TYLKO TU TAKIE UROZMAICENIE

Pozostałe