Oprawcom się upiekło (TYLKO W GAZECIE)

  • 16.02.2021, 09:27
  • Leszek Wójtowicz
Oprawcom się upiekło (TYLKO W GAZECIE) Fot. pixabay.com Ubecy bili zatrzymanego i kopali po całym ciele, a także zmuszali do stania przez całe noce w wodzie sięgającej kolan i grozili pozbawieniem życia.
Bezprawnie pozbawili go wolności, a następnie – w celu złożenia odpowiednich zeznań i przyznania się do winy – torturowali Edwarda C., bijąc i kopiąc podczas przesłuchań po całym ciele, a także zmuszali do stania przez całe noce w wodzie sięgającej kolan. Ale za późno, żeby oprawców 93-latka pociągnąć do odpowiedzialności.

Działał w AK w powiatach biłgorajskim i krasnostawskim, a po zakończeniu wojny – w WiN. 21 kwietnia 1947 r. – pod zarzutem nielegalnego posiadania broni oraz udziału w napadzie rabunkowym – został zatrzymany przez funkcjonariuszy Posterunku Milicji Obywatelskiej w Turobinie, którzy po przeprowadzeniu wstępnych czynności przekazali 19-letniego wówczas Edwarda C. do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnymstawie.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj cały artykuł w papierowym bądź e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe