Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 02:17
Reklama

Zamojskie ulice. Dreszczyk emocji przy wiadukcie (TYLKO W GAZECIE)

Ulica Powiatowa w Zamościu powstała w XVII wieku. Kiedyś była częścią starego traktu skierbieszowskiego. Można było nią jednak dojechać nie tylko do Skierbieszowa, ale także wybrać się w kierunku Chełma, Grabowca, Sitna i wielu innych miast i wsi dawnej Rzeczpospolitej. Kiedyś była to popularna droga będąca także osią Przedmieścia Skierbieszowskiego.
Zamojskie ulice. Dreszczyk emocji przy wiadukcie (TYLKO W GAZECIE)
Stragan warzywny przy ul. Powiatowej w Zamościu. W tle można zauwazyć drewniane zabudowania. Lata 60. ub. wieku.

Autor: Ze zbiorów APZ.

O jaką część Zamościa chodzi? Ta dzielnica zaczynała się od strony gęstych i dość lichych zabudowań Nowego Świata (czyli części miasta po stronie północnej dzisiejszej ul. Partyzantów). Do Przedmieścia Skierbieszowskiego zaliczano także dzisiejszą ul. Przemysłową i jej okolice. Właściwie owo przedmieście stanowiły zabudowania postawione przy starej, skierbieszowskiej drodze. Były to głównie drewniane chałupy i lepianki.

Gruntowa polska droga

Przebieg traktu skierbieszowskiego przez wieki zmieniał się. W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku stanowił on już całość z dzisiejszą aleją Wojska Polskiego. Dzięki takiemu połączeniu owa powiększona ulica krzyżowała się z szosą lubelską. Na planach z 1910 roku ulica po raz pierwszy została opisana jako Powiatowa. Jednak takie miano oficjalnie otrzymała dopiero dziesięć lat później.

Cały artykuł dostępny jest tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Druga połowa lat 50. ub. wieku. Ulica Powiatowa w Zamościu. Fotografia z negatywu przekazanego APZ. To dar Anny Szostak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama