Łaszczów: Prawda, która się nie przyjęła (TYLKO W GAZECIE)

  • 05.02.2021, 07:06
  • Bogdan Nowak
Łaszczów: Prawda, która się nie przyjęła (TYLKO W GAZECIE) Dawny pałac w Łaszczowie.
Łaszczów to jedna z najciekawszych i najstarszych miejscowości Zamojszczyzny. Ślady dawnej, historycznej świetności można oglądać tam do dzisiaj. Niestety niektóre zabytki są zrujnowane. Tak wygląda m.in. wspaniała synagoga z XVIII wieku oraz pałac. Czy można na tym budować potencjał turystyczny?

To była ważna decyzja. W 1549 r. król Zygmunt August zezwolił Aleksandrowi Łaszczowi z Tuczap herbu Prawdzic na zamianę należącej do niego wsi o nazwie Domaniż na „miasto prawne”. Ten szlachcic uchodził za znanego i majętnego. W 1544 r. był m.in. członkiem komisji, która rozgraniczała w woj. bełzkim dobra królewskie od prywatnych. Pełnił także funkcję starosty tyszowieckiego, horodelskiego i chełmskiego.

Miasteczko powstało zatem na wiejskich gruntach. Nadano mu nazwę Prawda, która jednak się nie przyjęła. Dlaczego? „Nowe miasto nazywane było stale Łaszczowem i takim pozostało” – pisał w jednej ze swoich książek Jan Górak, historyk i znawca drewnianego budownictwa. „Warto zwrócić uwagę, że Domaniż jest wsią bardzo starą, wzmiankowaną już w 1397 r., podobnie jak sąsiednia wieś Małoniż”.

Cały artykuł znajdziesz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zbych
zbych 30.03.2021, 14:07
Łaszczów jaka Zamojszczyzna nauczcie się podziału administracyjnego kraju to ziemia Tomaszowska w woj. lubelskim
Mietek
Mietek 06.03.2021, 09:01
Za PRL zapewne była tam szkoła i władze dbały o majątek narodowy. A przyszła ,,Wolność" i zniszczyła i niszczy polskość na ziemiach polskich.
Polak
Polak 06.02.2021, 15:45
Nie wydawajmy pieniędzy na odbudowę żadnych ruin, mamy inne koszty, w tym na szpitale.

Pozostałe