UPZ – uczelnia dostępna dla wszystkich

  • 29.01.2021, 15:48
  • Materiał nadesłany
UPZ – uczelnia dostępna dla wszystkich Fot. UPZ Atrium budynku UPZ przy ul. Zamoyskiego 64
Uczelnia Państwowa w Zamościu od początku istnienia jest otwarta dla osób niepełnosprawnych. Wkrótce warunki studiowania w UPZ dla osób z niepełnosprawnościami osiągną jeszcze wyższy poziom. Będzie to możliwe dzięki projektowi „Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu – Uczelnia dostępna dla wszystkich”, realizowanemu przy wsparciu Narodowego Centrum Rozwoju i Badań. UPZ w tym projekcie wspiera wiedzą i doświadczeniem Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu.

Zamojska Uczelnia od wielu lat podejmuje działania, aby była otwarta i przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Budynki i pracownie UPZ dostosowane są do potrzeb studentów zmagających się z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi m.in. poprzez windy lub schodołazy umożliwiające poruszanie się po różnych kondygnacjach budynków. Uczelnia oferuje także specjalne stypendia dla studentów niepełnosprawnych. Stawki tego stypendium wynoszą obecnie od 500 do 700 zł miesięcznie, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Są one niezależne od innych rodzajów stypendiów pobieranych przez studentów. 

Jak mówi kanclerz UPZ Jerzy Korniluk, Uczelnia chce być bardziej dostępna dla osób o różnym charakterze i formie niepełnosprawności, nie tylko tej ruchowej. 

- Nasze obiekty są dostępne dla studentów niepełnosprawnych, ale pamiętajmy, że niepełnosprawności są różne np. niedowidzenie, niedosłyszenie. Dla nich dedykowane są inne narzędzia ułatwiające studiowanie. Składają się na to m.in. kolory ścian, urządzenia, które pozwalają komunikować się za pomocą tłumaczy z osobami używającymi języka migowego itp. Takie rozwiązania funkcjonują dziś na świecie i takie wprowadzimy w naszej Uczelni – mówi Jerzy Korniluk.

Jak dodaje, Uczelnia Państwowa w Zamościu podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie realizacji projektu dotyczącego ułatwień w UPZ dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki niemu Uczelnia może pozyskać sprzęt i narzędzia ułatwiające studiowanie osobom niepełnosprawnym. Wartość projektu to 3 170 714,45 zł, z czego kwota dofinansowania wynosi 3 075 593,01 zł.  Projekt „Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu – Uczelnia dostępna dla wszystkich” realizowany jest od stycznia 2021 r. 

- W ramach tego projektu planujemy utworzyć Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które będzie w sposób kompleksowy obejmować i oddziaływać na wszystkie obszary dostępności dla osób niepełnosprawnych w Uczelni, takie jak struktura organizacyjna, architektura, technologie wspierające, procedury, rodzaje wsparcia edukacyjnego oraz szkolenia podnoszące świadomość na temat niepełnosprawności. Będzie to miejsce, które szerokiemu gronu studentów z niepełnosprawnościami zaoferuje niezbędne formy wsparcia w trakcie procesu kształcenia w Uczelni. Kolejnym celem Biura będzie pomoc organizacyjna i merytoryczna adresowana do nauczycieli akademickich oraz pracowników administracyjnych, mających na co dzień kontakt z osobami niepełnosprawnymi – mówi Ernest Jakubus z sekcji projektów UPZ.

Od lutego br. w budynku UPZ przy ul. Hrubieszowskiej 24 rozpocznie dyżur psycholog, co jest bardzo ważne, szczególnie w dobie pandemii. 

Swoim doświadczeniem i pomocą Uczelnię Państwową w Zamościu w tym projekcie wspiera Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu. Stowarzyszenie ma wieloletnie doświadczenie w dbaniu o godność ludzką, miejsce w rodzinie i społeczeństwie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto PSONI Koło w Zamościu jest bardzo aktywne w działaniach na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspierania ich rodzin.

W czerwcu 2020 roku Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu i Stowarzyszenie podpisały porozumienie o współpracy.  Zwiększenie dostępności Uczelni dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami, współpraca przy realizacji projektów, czy wspólna organizacja wydarzeń i przedsięwzięć związanych z problematyką niepełnosprawności – to tylko niektóre ze sfer współpracy pomiędzy UPZ a PSONI Koło w Zamościu. Ponadto, w ramach zawartego porozumienia Uczelnia i Stowarzyszenie będą m.in. przygotowywać opracowania dotyczące sytuacji osobistej, edukacyjnej, społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością, a w szczególności studentów z niepełnosprawnościami. 

Projekt „Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu – Uczelnia dostępna dla wszystkich” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. 

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe