Terytorialsi na poligonie. Ruszyły szkolenia

  • 28.01.2021, 15:18
  • kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Terytorialsi na poligonie. Ruszyły szkolenia Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
W sobotę, 23 stycznia blisko 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i kilkadziesiąt pojazdów oraz innego rodzaju sprzętu wojskowego wyruszyło na pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane na poligonie w Wędrzynie.

W ciągu najbliższych tygodni żołnierze będą doskonalić umiejętność bojowe i taktyczne na strzelnicach oraz placach ćwiczeń ośrodka. Będą szkolić się w określonych sytuacjach taktycznych, takich jak: działania w terenie zurbanizowanym, pokonywanie terenu różnymi sposobami, prowadzenie działań nieregularnych z wykorzystaniem elementów urbanistycznych oraz specyficznych uwarunkowań terenu. Dużą cześć szkolenia zajmą zajęcia strzeleckie. Ponadto praktyczne umiejętności będą ćwiczyć saperzy, łącznościowcy oraz ratownicy pola walki.

 

Ćwiczenia na tego typu obiektach są ważnym sprawdzianem dla żołnierzy OT. Oddalony o ponad 620 km Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie (województwo lubuskie) posiada zarówno obiekty leśne, zurbanizowane oraz tzw. specyficzne. Terytorialsi mogą doskonalić tutaj umiejętności zdobyte wcześniej na szkoleniach podstawowych i rotacyjnych. Ponadto poligon umożliwia przeprowadzenie szkoleń zwykle niedostępnych w warunkach garnizonowych, jak np. prowadzenie strzelań na rzeczywistej odległości, czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych. Taka forma szkoleń w istotny sposób urealnia je i pozytywnie wpływa na zgranie pododdziałów.

Czternastodniowe ćwiczenia zgrywające na obiektach poligonowych, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń, w jakich uczestniczą Terytorialsi. To bardzo intensywne i wymagające szkolenia, trwające od wczesnych godzin porannych aż do nocy (nieraz późnych godzin), bez względu na warunki atmosferyczne, stąd wymagające od żołnierzy bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego. Każdy żołnierz WOT raz w roku zobligowany jest, aby ukończyć tego typu szkolenie.

Zimowy poligon w Wędrzynie potrwa do 5 marca br. Szkoleniowcy 2 LBOT zaplanowali jeszcze dwa terminy szkoleń zintegrowanych na poligonie Nowa Dęba (województwo podkarpackie), tj. 31.07-13.08. oraz 15-28.11.

***

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej każdego dnia w ramach operacji Trwała Odporność niosą pomoc w szpitalach, placówkach medycznych, wspierają seniorów oraz kombatantów. Przede wszystkim odciążają medyków w ich codziennych obowiązkach, by ci mogli skupić się na niesieniu pomocy medycznej pacjentom. Obecnie w działania przeciwkryzysowe na Lubelszczyźnie, zaangażowanych jest około 300 żołnierzy 2 LBOT.

kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zdegustowany
zdegustowany 28.01.2021, 21:23
Znacie chyba historie > Tatara > i obłęd 44 jak AK chciało sie z bolszewikami układać. Bo widze istnieje kilka oficjalnych wersji historii jedna z nich obstawia ze UPA pomagało Polakom wybić sie z rąk Bolszewizmu. I wyjaśnijcie tą postawe Wołyniakom. Wiekszość filmów na TVP poświęcona jest zagładzie żydów a nie ma wzmianki o czystce na Wołyniu. Niemców katujcie filmikami o żydach w Aushwitz a nie Polaków. Na 100% w niemieckiej TV nie ma o tym programów bo mają wyparcie. To ja sie pytam po uj Polska tym sie zajmuje jak Izrael pisał > Polskie obozy śmierci < Wyparcie móz gowe mają czy chcą naciągać kolejny kraj na wypłaty za holocaust ? Biznes na aushwitz chcą już zrobić hahahaha. Niech żydzi z USA wytłumaczą sie z odsyłanych transportów z Europy. Kto komu holokaust stworzył ? Na 100% z podatków nie spłace żydów jak mnie UPA nie spłaci, a chcą zadość uczynienia za akcje Wisła mordercy z Wołynia. Ale widze że postbanderowska retoryka dominuje od lat hahahah
Pacyfista chcący  rozliczenia  zbrojnego
Pacyfista chcący rozliczenia zbrojnego 28.01.2021, 20:48
Źle było jak istniała ZSW Mieli darmowe wojsko jak w większości krajów. Trzeba było to zmienić ideolodicznie i zlikwidować powszechnie obowiązującą w wielu krajach służbe wojskową. Teraz sie płaci ludziom którzy nie powinni tam sie znajdować. Ale czym PO by załatało dziury w czasie klęsk żywiołowych czy pandemii jak Wojsko Polskie du...py nie ruszy bez dodatkowych przywilejów czy świadczeń. Z WP już sie zrobiło państwo w państwie od czasu jak nie mają zasług bez zasadnicaej służby wojskowej. Kiedyś tym postkomunistyczni oficerowie sie podbudowywali i medale zdobywali. Lata i czasy sie zmiemiły i żołnierz nie powiem LWP bo teraz WP nie ruszy sie. Bo mu sie nie opłaca. Nie ma przy***sa zeby wykonywał to co do niego należy. I tą luke wypełniają Terytorialsi hahahah. W sunie jak bedzie powtórka z II WŚ to żołnierze przez węgry spiedolą a zostaną Terytorialsi hahahahha. To kto stanowi większą siłe obronną w III czy już IV RP bo sie pogubiłem. Napewno nie platformersi , którzy już siedzą w Anglii i tworzą Rząd na uchodzctwie i gabinety cieni hahahahhaa. Pytanie Kto to rozliczy ? Terytorialsi czy inna paramilitarna bojówka
Ogarnijcie  sie
Ogarnijcie sie 28.01.2021, 20:53
Bo w kraju pozostaną ludzie a nie mityczne fantazje rządu na uchodzctwie których potem historia bedzie rozliczała. A bohaterów zrobią z uciekinierów

Pozostałe