Zamość: Współtwórca Sacrofilmu profesorem nauk teologicznych

  • 22.01.2021, 15:09
  • Materiał nadesłany
Zamość: Współtwórca Sacrofilmu profesorem nauk teologicznych Fot. CKF Stylowy/Archiwum
Ksiądz Marek Lis, wieloletni współpracownik Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, współtwórca Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”, prelegent Przeglądu Filmowego „Alchemia Kina” oraz Ambasador Kultury Zamościa, decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

Ks. prof. dr hab. Marek Lis jest filmoznawcą, teologiem filmu i mediów, wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego. Związany od wielu lat z zamojskim kinem. Aktywnie tworzy Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm, głosząc rekolekcje filmowe oraz przygotowując prelekcje i wykłady otwarte. Jego zasługą jest przyznanie „Sacrofilmowi” znaku Signis Europa, wydarzenia rekomendowanego przez Europejskie Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej. W 2017 roku ks. prof. dr hab. Marek Lis otrzymał tytuł Ambasadora Kultury Zamościa, wyróżniający osoby, które realizując działania w dziedzinie kultury, promują miasto w wymiarze krajowym i międzynarodowym.

Magisterskie studia teologiczne odbywał w Nysie (Wyższe Seminarium Duchowne Śląska Opolskiego) i Paryżu (Institut Catholique), doktoranckie z zakresu nauk komunikacji społecznej w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Jest autorem 8 monografii (m.in.: Audiowizualny przekład Biblii, 2002; 100 filmów biblijnych. Leksykon, 2005; Figury Chrystusa w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, 2007; Krzysztof Zanussi. Przewodnik teologiczny, 2015; To nie jest Jezus. Filmowe apokryfy XXI wieku, 2019), redaktorem 13 prac zbiorowych (wśród nich: Orędzia papieskie na Światowe Dni Komunikacji Społecznej 1967–2002, 2002; Światowa encyklopedia filmu religijnego, 2007; Cinematic Transformations of the Gospel, 2013; Kieślowski czyta Dekalog, 2014; Mosty, nie mury – 5 lat pontyfikatu Franciszka, 2018), ponad 120 artykułów i rozdziałów w opracowaniach zbiorowych, wydawanych również za granicą.

Regularnie uczestniczy w międzynarodowych festiwalach filmowych jako członek jury ekumenicznego (m.in. w Erywaniu, Warszawie, Fryburgu, Cannes, Zlinie), stale współpracuje z zagranicznymi i krajowymi festiwalami i przeglądami filmowymi (Cinéma et réconciliation w La Salette, Francja; Popoli e religioni w Terni, Włochy; Sacrofilm w Zamościu; Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokalanów we Wrocławiu). Jest prezesem Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS Polska, członkiem m.in. Stowarzyszenia Homiletów Polskich, BCE – Bioethicists in Central Europe oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zamościanka
Zamościanka 22.01.2021, 18:45
Brawo !!! To wyjątkowo inteligentny i sympatyczny człowiek. Mamy nadzieję, że w tym roku odbędzie się Sacrofilm. To wyjątkowo ciekawe wydarzenie.

Pozostałe