Pożar za pożarem. Połowa miała jedno źródło

  • 20.01.2021, 09:00
  • ak
Pożar za pożarem. Połowa miała jedno źródło Fot. pixabay.com
Zapalenie się sadzy było przyczyną 31 z 58 pożarów domów, jakie w trwającym obecnie sezonie grzewczym odnotowali zamojscy strażacy. Są sposoby, by takich zdarzeń unikać.

Od września 2020 do połowy stycznia br. w powiecie zamojskim doszło do 58 pożarów w budynkach mieszkalnych. W 31 przypadkach, jak podaje straż pożarna, doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie dymowym. Straty były różne. Sięgały przeważnie od 1 do 5 tys. złotych, ale np. w pożarze z 7 grudnia w Nieliszu zniszczeniu uległo mienie warte 30 tys. zł.

W tym samym czasie, podczas swoich interwencji zamojscy strażacy 8-krotnie działali, sprawdzając poziom tlenku węgla, 5 razy stwierdzono występowanie tego trującego gazu. Z tego też powodu tuż przed Bożym Narodzeniem w Żdanowie doszło do zasłabnięcia starszej osoby.

– Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest gazem silnie trującym bezbarwnym i bezwonnym, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Tylko czujnik tlenku węgla jest w stanie wykryć jego obecność. Gaz ten powstaje w wyniku niepełnego spalania (niedobór tlenu) w urządzeniach ogrzewczych. Tlenek węgla uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, a w konsekwencji nawet śmierć – przypomina i ostrzega mł. brygadier Andrzej Szozda, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Podpowiada, że najprostszym sposobem zabezpieczenia domów i mieszkań przed zagrożeniem pożarowym jest zainstalowanie czujki pożarowej, a także czujnika tlenku węgla. Te niewielkie urządzenia błyskawicznie wykrywają zagrożenie i dają o nim znać głośnym sygnałem. 

Andrzej Szozda przypomina też, że dla własnego bezpieczeństwa warto dbać również o regularne (raz na 3 miesiące) oczyszczanie kominów z zalegającej sadzy, zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, stosować sprawne urządzenia grzewcze i dokonywać ich okresowych przeglądów.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe