Postojowe dla kultury

  • 22.01.2021, 08:09
  • lew
Postojowe dla kultury
Twórcy, artyści, architekci oraz przewodnicy świadczący usługi na rzecz muzeów, którzy wykonują umowę zlecenie lub umowę o dzieło mogą składać do ZUS wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe.

Chodzi o osoby, które zawarły umowę cywilnoprawną do 15 grudnia ub. roku. – Warunkiem jest również to, by przychód z umowy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Osoba ubiegająca się o świadczenie nie może też mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż umowa cywilnoprawna.

Kto może skorzystać ze świadczenia? To m.in. twórcy, artyści, technicy wspomagający produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych, architekci oraz osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów).

Jednorazowe postojowe w większości przypadków wynosi 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu przed złożeniem wniosku wynosiła mniej niż 1300 zł, to postojowe równa się sumie wynagrodzeń z tych umów.

Wniosek należy przesłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Można go złożyć nawet do trzech miesięcy po zniesieniu stanu epidemii.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe