Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:07
Reklama

List przeora na kościelnej bani (TYLKO W GAZECIE)

Niebawem będziemy uroczyście obchodzić kolejną rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Pod pomnikiem poległych powstańców na krasnobrodzkim cmentarzu pojawią się kwiaty i wieńce, zostaną zapalone znicze. Będzie też można tam przeczytać umieszczone na okazałej tablicy fragmenty relacji ks. Ludwika Turzynieckiego, dawnego przeora miejscowego klasztoru. To unikatowy dokument.
List przeora na kościelnej bani (TYLKO W GAZECIE)
Rycina przedstawiajaca powstańczą bitwę pod Krasnobrodem.

Relacja została odnaleziona w październiku 2008 r. przez ks. Romana Marszalca podczas remontu dachu i wieży Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie. Był to ocalały cudem list, który umieszczono w tzw. nowej bani (kosztowała 583 ruble i 10 kopiejek), czyli kopule znajdującej się pod krzyżem na szczycie świątyni.

Dokument datowano na 24 września 1864 r. Tekst powstał na białym, grubym papierze o formacie 21 na 37 cm. Jest wzruszający. Pięknym, staropolskim językiem opisuje ówczesną, tragiczną sytuację polityczną kraju oraz powstańczą gehennę.

Ile ran w sercu Polak nosił

„Boże zachowaj i broń każdego z żyjących, aby nie patrzył na czasy opłakania godne, jakich my się doczekali i w jakich żyjemy, bo oto patrzyliśmy na potoki krwi braci naszych niewinnie przelanej, patrzyliśmy i patrzymy na prześladowania i ucisk Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego, opłakiwaliśmy tysiące Braci naszych, wyrwanych z łona rodzin i pędzonych w lodowe kraje północy, Sybiru, Kamczatki” – pisał w liście ks. Turzyniecki. „Patrzyliśmy na panów i magnatów polskich jako na wyrodnych synów swoich Naddziadów (czyli pradziadów) i Ojczyzny, albowiem kiedy Kraj potrzebował ich rady i pomocy, ci po największej części powynosili się za granicę (...). Patrzyliśmy na obałamuconych włościan, których uciemiężali niektórzy panowie: korzystając z ich poddaństwa, przez co zaszczepili w ich sercach nienawiść ku sobie, i ten nieludzki przedział pomiędzy panem, a chłopkiem nachylił Kraj do upadku”.

Dużo, dużo więcej dowiesz się czytając ten artykuł w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama