Zamość: Od dokumentacji do kreacji

  • 24.01.2021, 07:18
  • AP
Zamość: Od dokumentacji do kreacji
Po 31 stycznia Muzeum Zamojskie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Od dokumentacji do kreacji. Łukowski, Lewczyński, Beksiński w opracowaniu Wiktora Bednarczuka”.

Wiktor Bednarczuk, polski artysta fotografik, zestawił ze sobą fotograficzną twórczość artystów, którzy trwale odcisnęli piętno w historii polskiej fotografii. Są to: Feliks Łukowski, który w latach okupacji i tuż po wojnie dokumentował życie Zamojszczyzny, i Zdzisław Beksiński, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Tych dwóch ludzi łączy Jerzy Lewczyński, który razem z Beksińskim i Bronisławem Schlabsem tworzył nieformalną grupę fotograficzną. Dodatkowo Feliks Łukowski był kolegą Lewczyńskiego z dzieciństwa i lat młodości. Trójkę artystów: Łukowskiego, Lewczyńskiego, Beksińskiego dodatkowo scalają ich prace łączące dokument i kreację.

 – Gdzie zaczyna się kreacja, gdzie kończy dokument i odwrotnie? Mamy nadzieję, że po 31 stycznia będą się mogli państwo o tym przekonać sami – mówi Andrzej Urbański, dyrektor muzeum i dodaje, że zamojska instytucja posiada w swoich zbiorach kolekcję negatywów fotografii wykonanych przez Feliksa Łukowskiego liczącą ok. 1500 sztuk. Stanowią one nieocenione źródło informacji o naszym regionie w czasie wojny i okupacji niemieckiej oraz latach powojennych.

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe