Papierz Franciszek skończył 100 lat

  • 23.01.2021, 07:18
  • roh
Papierz Franciszek skończył 100 lat
Pan Franciszek z Zubowic (w gm. Komarów Osada) to bohater naszego cyklu „Ludzie stąd”.

Franciszek Papierz przyszedł na świat w Sudowcach, niewielkiej wiosce koło Rawy Ruskiej, 16 stycznia 1921 roku. Na początku lat 30. rodzina osiadła w Radowie (gmina Młynów, powiat Dubno). W czasie wojny Franciszek został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. Trafił do Dolnej Saksonii, do kompleksu przemysłowego Watensteadt. Pracował jako ślusarz w Fabryce Kokosowe Piece. Przeżył bombardowania alianckie i obóz niemiecki. Po oswobodzeniu został wcielony na rok do Armii Czerwonej. Nieopodal Mińska odbudowywał fabryki i karczował lasy. Latem 1946 roku został zdemobilizowany.  

Postanowił odnaleźć rodzinę, którą zostawił na Wołyniu. W rodzinnym Radowie tam, gdzie stały wiejskie chałupy, rosły pokrzywy niemal tak duże jak drzewa. Ojcowiznę poznał jedynie po sadzie. Od tych, co pozostali, dowiedział się, że ojciec z rodziną wyjechał w hrubieszowskie.

Po wielu perypetiach dotarł do Polski i rodzinę odnalazł w Zubowicach koło Komarowa-Osady. W 1949 roku ożenił się z Emilią Kawalec. Został szczęśliwym ojcem Grażyny, Jerzego i Krzysztofa. Przez 23 lata, w słotę, upał, mróz był wiejskim listonoszem. Ma 7 wnuków i 11 prawnuków. I co najważniejsze zdrowie i pogoda ducha mu dopisują. Rozmawia przez telefon z bliskimi, dużo czyta. Ostatnio wprost pochłonął 400-stronicową książkę o Wołyniu i już zabiera się za następną.

 Obecnie jest u syna w Pruszkowie i tam w niedzielę 17 stycznia zebrała się cała rodzina, aby złożyć życzenia szanownemu jubilatowi.

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zielinska
Zielinska 27.01.2021, 11:58
Dziekuje za bardzo mile zyczenia dla naszegoTaty😙😙😙
Xx
Xx 23.01.2021, 19:30
Mozna dodać ze jeszcze niedawno byl pan widziany jak to swoim rowerkiem dojeżdża do kosciola jestem pełen podziwu 😊
Życzę
Życzę 23.01.2021, 13:55
Zdrowia, zdrowia i nadal pogody ducha. Mlodzi uczcie sie, ze nie tylko mamona w zyciu wazna.

Pozostałe