Wszystkiemu winien wirus?

  • 20.01.2021, 15:36
  • tomt
Wszystkiemu winien wirus?
Nasz ubiegłotygodniowy artykuł na temat konfliktu wokół Unii Hrubieszów spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Do sprawy odniosła się Marta Majewska – burmistrz Hrubieszowa.

Przypomnijmy, że Zarząd Unii Hrubieszów złożył rezygnację i muszą zostać wybrane nowe władze. U podłoża tej decyzji legły dwie kwestie: obcięcie dotacji na sport o ok. 30 proc. oraz brak odpowiedzi władz miasta na propozycję spotkania z Zarządem klubu.

Do obu kwestii odniosła się Marta Majewska. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze fragmenty oświadczenia, które otrzymaliśmy w ubiegły poniedziałek – już po zamknięciu numeru.

Odnośnie spraw finansowych czytamy w nim m.in.: „W ubiegłym roku Miasto przyznało dotacje dla hrubieszowskich klubów sportowych na realizację zadań publicznych w zakresie sportu na łączną kwotę 350 tys. zł. W ramach tych środków MKS Unia Hrubieszów otrzymała 302 tys. zł (…). Przyjęty 30 grudnia ub. roku budżet Miasta Hrubieszowa na 2021 rok, jak wielokrotnie podkreślałam, jest budżetem bardzo trudnym, bo konieczne było dokonanie w nim oszczędności w wielu zadaniach i działaniach realizowanych przez Miasto. Z uwagi na epidemię i spowolnienie gospodarcze musieliśmy zmniejszyć wiele wydatków, w tym również fundusze na sport. Warto wskazać, że w związku z pandemią wpływy do ubiegłorocznego budżetu były mniejsze o ponad 3,5 mln zł w stosunku do zaplanowanych. Zakładamy, że w bieżącym roku może być podobnie. Wiele hrubieszowskich firm wstrzymało działalność, dlatego postanowiliśmy pomóc lokalnym firmom w utrzymaniu miejsc pracy. Stworzyliśmy szereg instrumentów pomocowych dla lokalnych przedsiębiorców jak obniżka lub umorzenie opłaty za dzierżawę obiektów miejskich, odroczenie, umorzenie lub rozłożenie na raty lokalnych podatków czy doradztwo i działania informacyjne. W tym momencie najważniejsza jest praca naszych mieszkańców, czyli zabezpieczenie ich bytu, potrzeb całych rodzin. Miasto musi też kontynuować rozpoczęte inwestycje, na które mamy zawarte umowy (…).  Stałam przed decyzją jeszcze większego wstrzymania finansowania, ale wiem, że sport jest bardzo ważny także dla zdrowia psychicznego, stąd obniżka środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu (o które mogą ubiegać się kluby sportowe) o ok. 30% (do kwoty 250 tys. zł). Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dobra informacja dla środowiska sportowego, ale też liczę na zrozumienie sytuacji. Dla wszystkich samorządów, także dla hrubieszowskiego, sytuacja jest trudna, o czym piszą media ogólnopolskie. Jeśli sytuacja budżetowa w trakcie roku pozwoli na zmiany w tym zakresie wówczas będziemy się nad tym pochylać”.

Marta Majewska wyjaśniła również, dlaczego w ciągu miesiąca nie była w stanie spotkać się z Zarządem Unii, aby wysłuchać propozycji na temat możliwości finansowania klubu.  

„Odnosząc się do kwestii umówienia spotkania, informuję, że w związku z kolejnymi rozporządzeniami Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 30 listopada br. w Urzędzie Miasta Hrubieszów zostały wstrzymane bezpośrednie przyjęcia interesantów przez Burmistrza, które odbywały się w każdy wtorek. W ich miejsce wprowadzone zostały przyjęcia telefoniczne. Staram się przyjmować interesantów telefonicznie w każdy wtorek, oczywiście w miarę możliwości. Sekretarka umawia rozmowy z odpowiednim wyprzedzeniem. Trudno mi się więc odnieść do stwierdzeń o braku możliwości umówienia ze mną spotkania”.

Jak więc widać, obie strony mają swoje racje. Burmistrz Marta Majewska tłumaczy, że wpływy do budżetu były mniejsze i stąd koniecznie cięcia. Szkoda jedynie, że ustępujący Zarząd klubu dowiedział się tego dopiero z oświadczenia wymuszonego artykułami w gazetach. Prezes Dariusz Mękal czy wiceprezes Wojciech Lecko, stojący na czele największego klubu sportowego w Hrubieszowie, powinni byli widocznie dzwonić do urzędu co wtorek. Wówczas może udałoby się im („oczywiście w miarę możliwości”) porozmawiać z panią burmistrz.

Podsumowując, obcięcie dotacji na sport o ok. 30 proc. i brak możliwości zorganizowania spotkania przez miesiąc to przede wszystkim wina okropnego i zjadliwego koronawirusa. Kibicom Unii można więc tylko życzyć, aby epidemia minęła jak najszybciej. 

tomt

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Szcze Pan
Szcze Pan 24.01.2021, 20:11
Jak widać jak jest coś niewygodnego to zawsze można się podeprzeć kolejnymi rozporządzeniami Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, ale to nie tylko w tym urzędzie tak jest. Normalny człowiek do urzędu nie wejdzie załatwić swoją sprawę, ale wybrańcy to i owszem. Zresztą widać to na FB, wszędzie pełno fotek ze spotkań, ale jak by kto pytał to piekielny koronawirus nie pozwala na osobiste wizyty.
Dlaczego
Dlaczego 24.01.2021, 12:38
Nikt nie chce wesprzeć sponsoringiem tego zarządu, czy to z powodu arogancji.
Do roboty
Do roboty 23.01.2021, 09:19
A co zarząd robi by pozyskac kase z innych źródeł. O sponsorach nie mówię bo nikt im nie chce zlotowki dac bo tacy wiarygodni.

Proszev bardzo ponizej link do konkursu dotacji na sport marszalka województwa. Do roboty a nie po gotowe tylko wyciągać

https://promocja.lubelskie.pl/…
E
E 24.01.2021, 12:40
Takie trudne kto to wypełni?
HAHA
HAHA 23.01.2021, 08:29
Wirus winien kit, Tyszowce za 120 tys utrzymują się Unia 250 tys katastrofa do roboty działacze, albo zielona trawa AUT, tylko krzyczeć potraficie.
Ciekawy
Ciekawy 20.01.2021, 20:30
Czy ktoś może wyjaśnić jak tam z zatrudnieniem w HOSiR? Moze warto zrobić redukcje? Czy to prawda, że stołki tam dostali bliscy miejskiej elyty? Uciąć etat i bedzie na klub Unia. Ciekawe ile nowych etatów w UM przybyło przez ostatnie pięć lat. Ktoś wie?
Piłkarz  na  emeryturze
Piłkarz na emeryturze 22.01.2021, 13:16
Wiele stanowisk powstało dla swojaków i kasy nie ma na UNIĘ .Jeden urzędas kosztuje około 100 000 zł i wszystko mamy jasne gdzie są wydawane nasze podatki .Ludności mniej a biurokracja pączkuje w dobrze .Piłkarze się rozjadą do innych klubów i piłka zniknie z miasta na zawsze .

Pozostałe