Szczepienia przeciw COVID-19: Będzie fundusz kompensacyjny

  • 22.01.2021, 06:00
  • AP
Szczepienia przeciw COVID-19: Będzie fundusz kompensacyjny Fot. gov.pl
Od 10 do 100 tysięcy odszkodowania za negatywne skutki zaszczepienia przeciw COVID-19. Szef resortu zdrowia przedstawił założenia Funduszu Kompensacyjnego.

Świadczenia z Funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie na 250 tys. szczepień na COVID-19 doszło jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki. I ten jeden ciężki kwalifikuje się do świadczenia kompensacyjnego.

Na początku świadczenie kompensacyjne obejmować ma negatywne konsekwencje związane ze szczepieniem covidowym. Od 2022 r. ministerstwo planuje objąć tym rozwiązaniem wszystkie szczepienia ochronne. Fundusz wówczas będzie finansowany również z wpłat producentów zarejestrowanych produktów.

 – Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale 10 tys. w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia – powiedział minister zdrowia.

Wnioski o wypłatę świadczenia za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będzie przyjmował rzecznik praw pacjenta. W ciągu 60 dni od otrzymania wniosku wyda on decyzję w oparciu o dokumentację medyczną niezbędną do tego, żeby można było przeanalizować, czy faktycznie doszło do niepożądanego odczynu poszczepiennego.

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polka
Polka 23.01.2021, 17:47
Chciałabym żeby wrócił p. Szumowski !!!

Pozostałe