Jak planować podróże w 2021 roku?

  • 15.01.2021, 13:07 (aktualizacja 15.01.2021, 13:11)
  • Artykuł partnera
Jak planować podróże w 2021 roku?
Pandemia koronawirusa zupełnie zmieniła nasz sposób podróżowania. Beztroskie i spontaniczne wyjazdy musieliśmy szybko zamienić na ostrożne i zaplanowane w najmniejszym stopniu podróże. Sezon 2021 wciąż jest niepewny, ale wszystko wskazuje na to, że podróże zagraniczne będą możliwe. Będziemy musieli się do nich jednak dokładnie przygotować, aby być gotowym na ewentualne zmiany i nieprzewidziane sytuacje. Oto kilka porad i wskazówek o bezpiecznym podróżowaniu w 2021 roku.

Gdzie jechać?

Każde planowanie podróży należy rozpocząć od wyboru kierunku. Zostaliśmy przyzwyczajeni do faktu, że świat stoi dla nas otworem oraz że możemy podróżować bez ograniczeń w każdy zakątek ziemi. Niestety pandemia COVID-19 spowodowała, że świat się skurczył i wybór miejsc, do których możemy podróżować znacznie został ograniczony. Nie oznacza to wcale, że musimy zrezygnować z zagranicznych wyjazdów. Wiele państw europejskich a nawet azjatyckich otworzyło swoje granice dla polskich turystów w 2020 roku i wszystko na to wskazuje, że tak samo będzie i w tym roku. Najbezpieczniejszymi kierunkami wciąż pozostają Grecja, Bułgaria i Chorwacja. Już teraz Polacy mogą lecieć do Emiratów Arabskich czy na Zanzibar. Ta lista krajów wciąż się zwiększa i biura podróży codzienne uaktualniają listę możliwych kierunków wakacyjnych na rok 2021.

Każde państwo publikuje także dzienne raporty na temat rozwoju epidemii. Warto jest zatem śledzić strony rządowe i sprawdzać aktualny stan. Powinniśmy wybierać kierunki, w których epidemia wygasa lub utrzymuje się na niskich poziomach. Wiele inspiracji podróżniczych również tych w okresie pandemii można znaleźć na blogu www.gurupodrozy.pl

Jak się przygotować?

Czasy kiedy przed podróżą musieliśmy zadbać jedynie o paszport i zwykłe ubezpieczenie minęły. Teraz sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i czasem nawet dosyć kosztowna. Coraz więcej państw wymaga bowiem od podróżnych okazania na granicy negatywnego testu PCR na COVID-19. Taki test najczęściej należy zrobić nie później niż 72 godziny przed przylotem. Koszty zrobienia testu ponosi podróżny. Musimy się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 500-600 zł. Jeżeli podróżujesz z całą rodziną to za cztery osoby będziesz musiał zapłacić ok. 2000 zł. Jest to oczywiście bardzo duży dodatkowy koszt.

Przed wyjazdem upewnij się także, że kraj, do którego podróżujesz przyjmuje turystów z Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Państwa narzucają obowiązek kwarantanny z dnia na dzień, więc sprawdź informacje na stronie rządowej nawet dzień przed wyjazdem.

Planuj, ale bądź gotowy na zmiany

Podróże w czasie pandemii są nieprzewidywalne. Bardzo ważnie jest dokładne planowanie, sprawdzenie informacji o sytuacji epidemicznej w danym kraju. Ważne jest wykupienie ubezpieczenia, rezerwacja hotelu i lotu z możliwością odwołania lub zmiany. Konieczne jest nawet zaplanowanie zwiedzanie atrakcji i wykupienie biletów wstępu. Tak samo jak ważne jest planowanie, tak i ważna jest gotowość do zmian w ostatniej chwili. Z przyczyn niezależnych od nas linia lotnicza może odwołać lot albo kraj, który wybraliśmy może zdecydować o zamknięciu granic dla Polaków. W takiej sytuacji w krótkiej chwili będziemy musieli zmienić plany. Może się to nawet wiązać ze zmianą kierunku podróży.

Właśnie dlatego ważne jest, aby rezerwować bilety, noclegi, atrakcje z możliwością odwołania rezerwacji lub jej zmiany. Taka możliwość może być dodatkowo płatna, ale w ogólnym rozrachunku bardzo się opłaci.

Wakacje 2021 dalekie będą od wakacji jakie znamy sprzed pandemii. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich rezygnować. Dobre przygotowanie i dbałość o bezpieczeństwo pozwolą nam spędzić urocze zagraniczne wakacje.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe