Hrubieszów: Kolekcja monet dla muzeum. Zabrali je przemytnikowi

  • 13.01.2021, 13:00
  • Michał Deruś, IAS Lublin
Hrubieszów: Kolekcja monet dla muzeum. Zabrali je przemytnikowi Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aż 105 historycznych monet przekazał zamojska delegatura Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Monety zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie. Najstarsze pochodzą z I w. n.e.

W uroczystym przekazaniu monet uczestniczyli: zastępca naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej podinsp. Sławomir Juś, kierownik Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim nadkom. Artur Tymecki oraz dyrektor muzeum w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki.

Monety pochodzą z udaremnionej przez funkcjonariuszy próby przemytu. Kolekcja zatrzymana została jakiś czas temu na przejściu granicznym w Zosinie. Numizmaty należały do obywatela Ukrainy, który mimo ciążącego na nim obowiązku nie zgłosił ich do kontroli. Monety ukrył w swoim bagażu.

Wśród przekazanych do muzeum w Hrubieszowie monet szczególną wartość historyczną mają rzymskie denary z I i II w. n.e. oraz liczny zbiór numizmatów z czasów panowania Zygmunta III Wazy, w tym bydgoskie orty koronne z lat 1621-1624.

W hrubieszowskiej placówce monety poddane zostaną dokładniejszym analizom, a część z nich – jak poinformował dyrektor muzeum – w przyszłości znajdzie się na stałej wystawie historycznej.

By zatrzymywane na granicy przedmioty o charakterze zabytkowym mogły zostać przekazane do muzeum, sąd musi orzec ich przepadek na rzecz skarbu państwa.

W ostatnich latach monety należą do jednych z najczęściej przemycanych zabytków na granicy wschodniej.

Michał Deruś, IAS Lublin

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Edward
Edward 13.01.2021, 17:58
Nie zatrzymali tylko ukradli jak państwo polskie kradnie to obywatele biorą z niego przykład. Powinien być ukarany karą proporcjonalną do wartości monet, po zapłacie powinny być mu zwrócone. Jak znajdę złoto zakopane na moim podwórku to ono należy do państwa a jak narkotyki to są moje.. i to jest państwo prawa.

Pozostałe