Gumowe autobusy (TYLKO W GAZECIE)

  • 22.12.2020, 12:18
  • Leszek Wójtowicz
Gumowe autobusy (TYLKO W GAZECIE) Fot. ze zbiorów Adama Gąsianowskiego Zima na drogach.
SKLEP to był skrót od Stój Kliencie Lub Ewentualnie Poproś, a PKS – Poczekaj Koło Słupka.

Ile miejsc było w autosanach i ikarusach, a ile podróżnych faktycznie w nich jeździło? Czym była drynda, którą 40 lat temu uczniowie dojeżdżali do szkoły w Tyszowcach? I dlaczego na zapuszczane przez niektórych panów baki mówi się „pekaesy”?

Na zamojskim dworcu od rana chmara ludzi. Najwięcej w targowe czwartki. Małe dzieci za rączkę z mamami, dziewczęta i chłopaki z zawodówek, techników i liceów, pracująca młodzież, panie i panowie w sile wieku, dziadkowie z lagami w ręku i babunie z chustkami na głowach… Kioski z zapiekanką i frytkami, smażalnia ryb, bary piwne, zakłady usługowe czy sklepy, których na dworcu i wokół niego było multum, miały na okrągło obrót. Jak kogoś zmogło po wypłacie, nie musiał wracać do domu – nocował na „wytrzeźwiałce”.

Całą opowieść o historii transportu publicznego w czasach PRL i związane z tym anegdoty znajdziesz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

Leszek Wójtowicz

Zdjęcia (1)

Zima stulecia 1979/1980. Odśnieżanie drogi z Horyszowa do Koniuch. Fot. Józef Siudak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Widziałem  dryndę
Widziałem dryndę 22.12.2020, 18:42
Jak by była taka zima teraz , to te wszystkie nowoczesne zachodnie samochody i autobusy ,busy do wiosny by czekały by na jazdę .Strach pomyśleć że cywilizacja zawsze przegrywa z przyrodą .
XDYZT
XDYZT 22.12.2020, 20:36
Wiadomo, że dzieła komunistów są najlepsze i to zachód od nas ściągał technologię XD. Ciekawe więc czemu po naszych drogach jeździ więcej zachodniego sprzętu aniżeli wschodniego?

Pozostałe