Akcja studentów UPZ. Mają stroiki dla seniorów

  • 16.12.2020, 12:58
  • Materiał nadesłany
Akcja studentów UPZ. Mają stroiki dla seniorów Fot. UP im. Szymona Szymonowica Zamość
Studenci pielęgniarstwa i pedagogiki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu zorganizowali akcję „Stroiki dla seniorów”, w ramach której przygotowali 160 stroików.

Jest to kolejna inicjatywa członków Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa UPZ, którzy w październiku włączyli się ogólnopolską kampanię „Wspieraj seniora”.

– Celem inicjatywy jest kształtowanie postaw prospołecznych, aktywizacja studentów w środowisku lokalnym oraz przygotowanie ich do pracy zawodowej. To również sposób kształtowania fundamentalnych wartości humanistycznych. W ramach przeprowadzonej akcji studenci pedagogiki i pielęgniarstwa przekazali własnoręcznie przygotowane kartki z życzeniami i ozdoby bożonarodzeniowe dla osób starszych mieszkających na terenie Zamościa. Postawa otoczenia, a zwłaszcza młodzieży wobec ludzi w wieku podeszłym, kształtuje społeczną i psychologiczną sytuację tych osób. Zrozumienie drugiego człowieka i wysoki stopień empatii ma nierozerwalny związek z wartościami humanistycznymi, które w tych zawodach mają szczególne znaczenie – mówi dr inż. Agata Waszek, dyrektor Instytutu Humanistyczno-Medycznego Uczelni Państwowej w Zamościu.

Sytuacja pandemiczna w znacznym stopniu wpłynęła na jakość życia społecznego. Konieczność ograniczenia relacji międzyludzkich, zwłaszcza spotkań rodzinnych, znacznie przyczyniła się do wzrostu poczucia osamotnienia, obniżenia nastroju i lęku o przyszłość, w szczególności wśród osób w najstarszych grupach wiekowych. 

– Obraz starości zależy od perspektywy, z której się ją ocenia. Bardzo często starość, jako ostatni etap życia, postrzegana jest jako choroba związana ze słabością witalną, kruchością czy niepełnosprawnością. Ale przecież to osoby starsze, posiadające ogromny bagaż swoich doświadczeń, dostarczają nam wiedzy i życiowej mądrości. Chociaż często osobom młodym starość wydaje się być bardzo odległa, dzięki podejmowanym inicjatywom potrafią doskonale budować relacje międzypokoleniowe. Jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka, zarówno młodszego, jak i starszego, jest bycie rozumianym. Właśnie zrozumienie i chęć niesienia pomocy drugiej osobie, niezależnie od wieku, są fundamentem, na którym budowane są relacje międzyludzkie. Istotą zawodu pielęgniarki i pedagoga są relacje z osobami na różnych etapach rozwoju i w różnym stanie zdrowia. Codzienna praca pielęgniarki związana jest nie tylko z niesieniem pomocy, ale również z pokonywaniem wyzwań. Czynienie dobra na rzecz innych ludzi, w szczególności samotnych i cierpiących, jest największą wartością jakiej potrzebujemy we współczesnym świecie – twierdzi dr n. med. Dorota Kwika z Zakładu Pielęgniarstwa Uczelni Państwowej w Zamościu, opiekun Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa UPZ. 

Działania studentów były możliwe dzięki współpracy z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu i Polskim Czerwonym Krzyżem w Zamościu. To za ich pośrednictwem wszystkie przygotowane upominki trafią bezpośrednio do seniorów.

Przygotowanie własnoręcznych ozdób świątecznych sprawiło studentom wiele radości i satysfakcji. Często do ich powstania przyłączali się inni członkowie rodzin, aby w ten sposób integrować się ze społecznością lokalną. Ta szczególna więź ze starszymi osobami w czasie Świąt Bożego Narodzenia łączy pokolenia i sprawia, że nikt nie czuje się samotny. 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe