Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:44
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Piernik– cud przyrody

Pierniki są jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym domu.
Piernik– cud przyrody

Historia piernika sięga starożytności. Wtedy to popularne były ciastka smarowane miodem, nazywane miodownikami (bliskie późniejszemu piernikowi). W jednej z rzymskich książek kucharskich pióra Apicjusza jest przepis na miodownik z pieprzem. Po upadku imperium rzymskiego o miodowniku zapomniano. Dopiero w średniowieczu wrócił do łask za sprawą zakonników, szczególnie benedyktynów. Piekli oni miodowniki z przyprawami według antycznych receptur. Przypraw mieli pod dostatkiem. W końcu zaczęły powstawać wyspecjalizowane cechy piekarskie, w których piernikarze korzystający z doświadczenia zakonników, wypiekali pierniki.

Do Polski tradycja wypieku piernika przybyła wraz z osadnikami z miast niemieckich. A pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z ok. 1380 roku. Mówią o piekarzu Mikołaju Czanie, który trudnił się wypiekiem korzennych ciastek (nazwa piernik pochodzi od słowa pierny, czyli pieprzny, ostry od przypraw korzennych). Na dobre pierniki przyjęły się w Toruniu. Pod dostatkiem było tam dobrej mąki z żyznych pól, dobrego miodu, a przyprawy korzenne łatwo było zdobyć, bo miasto leżało na szlaku handlowym łączącym Lwów z Gdańskiem. Tak to Toruń został stolicą piernika.

Jeden z najstarszych przepisów na piernik zapisano w „Compendium medicum auctum” Rudolfa Pollacza z 1789 roku. To poradnik medyczny, a nie książka kucharska. Ale piernik ma tam swoje miejsce, bo uważano go kiedyś nie tylko za luksusowy przysmak, ale za remedium na wszelkie dolegliwości, nawet za eliksir młodości. Uzdrawiające właściwości piernikom zapewniać miały wyraziste i pieprzne, korzenne przyprawy, pozytywnie wpływające na układ pokarmowy oraz problemy z trawieniem. Uważano też, że pierniki mają właściwości antydepresyjne i opóźniają proces starzenia się skóry. O tych wspaniałych właściwościach mówi toruńskie porzekadło: „Piernik jest to cud przyrody, żołądkowe leczy wrzody”. Można się tego trzymać. A jeśli piernik czegoś nie wyleczy, to przynajmniej poprawi humor. Podczas świąt nie powinno go zabraknąć (piernika i dobrego humoru oczywiście).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama