Pow. zamojski: Oszukani na internetowych transakcjach

  • 08.12.2020, 13:15
  • st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość
Pow. zamojski: Oszukani na internetowych transakcjach Fot. pixabay.com
Kolejni mieszkańcy powiat zamojskiego przekonali się, że korzystając z usług za pośrednictwem sieci należy zachować ostrożność. 26-latka straciła ponad 1300 euro po tym, jak chciała przez internet wynająć mieszkanie w Niemczech. Natomiast 18-latek chcąc kupić telefon, stracił ponad 600 złotych.

26-latka z gminy Zwierzyniec zawiadomiła, że poszukiwała mieszkania do wynajęcia w Niemczech. W ubiegłym miesiącu na internetowym portalu ogłoszeniowym znalazła interesującą ofertę wynajmu. Po wymianie korespondencji ustalono, że za miesięczny czynsz i kaucję ma zapłacić na wskazane konto kwotę ponad 1300 euro. 26-latka zdecydowała się skorzystać z oferty i dokonała przelewu. Wysłała potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Po tym miała usłyszeć termin spotkania, aby obejrzeć mieszkanie. Jednak pomimo licznych prób nawiązania kontaktu z wynajmującym nie otrzymała od niego odpowiedzi. Zrozumiała, że została oszukana i zgłosiła sprawę na Policję.

W miniony weekend do komendy w Zamościu zgłosił się także 18-latek. Celem jego wizyty było złożenie zawiadomienia o podwójnym oszustwie za pośrednictwem internetowego portalu ogłoszeniowego. Opisując policjantom sytuację powiedział, że chciał kupić telefon. W sieci znalazł interesującą go ofertę i po wymianie korespondencji ze sprzedającym wpłacił 400 złotych. Jednak nie otrzymał telefonu. Spróbował więc ponownie kupić telefon przez Internet. Odnalazł kolejne ogłoszenie. Po uzgodnieniach ze sprzedawcą na wskazany rachunek wpłacił ponad 250 złotych. Tego towaru także nie otrzymał. Próby telefonicznego skontaktowania się na numery wskazane w ogłoszeniu nie powiodły się. Po wszystkim postanowił prześledzić komentarze na temat tych sprzedawców i jak się okazało nie był pierwszą oszukaną przez nich osobą.

Policjanci poszukują oszustów i apelują o ostrożność korzystając z ofert umieszczonych w sieci. Przed przykrymi sytuacjami może ustrzec nas zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy korzystać tylko ze znanych sklepów, czy portali, które na rynku istnieją już dłuższy czas. Natomiast przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze należy dokładnie zweryfikować osobę oferującą sprzedaż lub usługi. Dużo informacji na temat ich uczciwości mogą dostarczyć komentarze innych osób. Korzystając z internetowych ofert nie należy postępować pochopnie.

st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe