Krasnobród: Nie żyje ks. prałat Roman Marszalec

  • 04.12.2020, 12:09
  • ak
Krasnobród: Nie żyje ks. prałat Roman Marszalec Fot. diecezja.zamojskolubaczowska.pl
Dzisiaj (4 grudnia) nad ranem w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim zmarł ks. prałat Roman Marszalec, przez lata związany z tamtejszym Sanktuarium, pierwszy po 100 latach Honorowy Obywatel Krasnobrodu. Miał 80 lat. Był zakażony koronawirusem.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w nadchodzący wtorek, 8 grudnia o godz. 14 w Sanktuarium w Krasnobrodzie. Następnie ciało duchownego zostanie złożone na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Ks. Roman Marszalec urodził się 1 lutego 1940 r. w Tyszowcach. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. Tam również ukończył liceum ogólnokształcące, by później studiować w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Świecenia kapłańskie przyjął 31 maja 1964 r. Posługę pełnił w wielu parafiach, m.in. w Kaniach koło Rejowca, w Firleju koło Lubartowa i Bożej Woli niedaleko Bychawy. Był też rektorem kościoła w Rzeczycy Księżej pod Kraśnikiem, następnie proboszczem w Majdanie Sopockim a od maja 1982 r. aż do emerytury w 2010 w Sanktuarium w Krasnobrodzie.

Przed rokiem otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krasnobrodu. Był pierwszą osobą wyróżnioną w ten sposób po blisko 100 latach przerwy, kiedy to ten sam tytuł otrzymał ostatni właściciel Krasnobrodu i przedwojenny senator Kazimierz Fudakowski..

– Jest nam wszystkim ogromnie przykro, bo ksiądz prałat Marszalec był postacią bardzo ważną. Mimo że od lat już jako emeryt, ale nadal wiele wnosił do życia naszej społeczności – mówi Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.

Wspomina zmarłego duchownego nie tylko jako duchowego przewodnika, ale też społecznika gospodarza. Przypomina, że to m.in. ks. Marszalec był propagatorem utworzenia w Krasnobrodzie liceum, ale też nadania nowej szkole im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Zbudował nowy kościół, a w okolicznych parafiach z jego wsparciem powstawały kaplice.

– Przeżył tak wiele różnych, trudnych życiowych sytuacji, jak choćby niedawny wypadek, gdy stracił dużo krwi, musiał być operowany, a jednak to przetrwał. Tymczasem przegrał walkę z tym niewidzialnym wrogiem, z powodu którego ostatnio odchodzi tak wiele, zbyt wiele osób – dodaje burmistrz Misztal.

Ks. prałat Roman Marszalec nie był pierwszym krasnobrodzkim kapłanem, który został pokonany przez COVID-19. Pod koniec listopada zmarł również ks. kanonik Leon Rogalski, m.in. kapelan Domu Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim. Według naszych ustaleń, w szpitalu z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa przebywa jeszcze jeden ksiądz z Krasnobrodu, pozostali są objęci kwarantanną, ale podobno czują się dobrze.

Od końcówki listopada kościół jest jednak zamknięty aż do odwołania. Nabożeństwa można oglądać w internecie.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Duchowny
Duchowny 05.12.2020, 18:28
Nachapał się w życiu , nie mało ?
Leszek
Leszek 04.12.2020, 17:05
Spoczywaj w pokoju

Pozostałe