Zamość: Tajemnice miejskich placów

  • 04.12.2020, 07:02
  • Agnieszka Piela
Zamość: Tajemnice miejskich placów Na placu Wolności projekt budowlany przewiduje obrys budynku klasztornego na nawierzchni placu.
Podczas remontu pl. Stefanidesa znaleziono ślady dawnej zabudowy miasta. Odkrycie zbadano, opisano i zasypano. Z kolei na pl. Wolności odkopano fragmenty budynku kozackiego i fundamenty klasztoru oo. Franciszkanów.

– Nie jest tak, że starówka została już przekopana i nic nowego nie odkryjemy.  Zamość kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic – mówi Artur Witkowski sprawujący nadzór archeologiczny nad pracami.

Klasztor pod ziemią

Roboty budowlane na placu Wolności odsłoniły pozostałości dwóch obiektów. Pierwszy, różnie nazywany, drewniany budynek – kozacki, koszary, stajnia, kuźnia. Drugi fundamenty klasztoru Franciszkanów rozebranego w latach 20. XIX w.

 – Jak wyglądał budynek kozacki, zobaczymy na banerze wiszącym na ogrodzeniu przy franciszkanach – mówi archeolog. Odsłonięto niewielkie fragmenty fundamentów, na których stały słupy drewniane.

Szczegóły tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
***** ***
***** *** 04.12.2020, 21:24
Zasypano..w Anglii takie odkrycia się ogradza i zwiedza..a u nas zasypuje..za dużo sasinow na to?
Leon
Leon 05.12.2020, 14:23
Zamieszkaj w Anglii
pod rozwagę
pod rozwagę 04.12.2020, 21:55
A może anbergoldzistów, których tak fetuje strażnik teksasu w Werbkowicach.
Andrzej z
Andrzej z 04.12.2020, 09:17
I co dalej ,pewnie jak zwykle brak kasy spowoduje ponowne zasypanie i przy kolejnym remoncie będzie sensacja archologiczna,a czy nie można byłoby położyć na jakimś kawałku szyby?? Przecież mogłaby być to atrakcja turystyczna
***** ***
***** *** 04.12.2020, 21:25
Dokładnie

Pozostałe