Wystarczą kluczyki. Nie trzeba prawa jazdy

  • 03.12.2020, 05:56
  • ak
Wystarczą kluczyki. Nie trzeba prawa jazdy Fot. policja.pl
Od 5 grudnia polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku zabierania ze sobą papierowego prawa jazdy. Mogą je mieć np. w telefonie komórkowym.

 A nawet gdyby smartfon się rozładował, to uprawnienia kontrolowanej osoby sprawdzą sami policjanci dzięki dostępowi do centralnej ewidencji kierowców. Te zmiany w przepisach są elementem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. 

W aplikacji mObywatel każdy kierowca może mieć dostęp do swojego prawa jazdy. Ale to też nie jest niezbędne, bowiem wystarczy podczas kontroli podać policjantowi swoje dane i ten na ich podstawie sprawdzi, czy dana osoba rzeczywiście może siadać za kierownicą.

– Należy jednak pamiętać, że ta zmiana dotyczy wyłącznie dokumentów wydanych w Rzeczpospolitej Polskiej. Jeżeli jakiś nasz rodak przyjedzie z zagranicy z tamtejszym prawem jazdy, to musi mieć ze sobą oryginalny dokument – podkreśla Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Nie będzie możliwości podszywania się pod innych, bo w systemie ma się znaleźć także zdjęcie danej osoby. A jeśli ktoś chce mieć 100-procentową pewność, że jego uprawnienia zostały do systemu wprowadzone, może to sprawdzić na stronie internetowej www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy. Wystarczy tam wpisać swoje imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu.

– Ale nie zaszkodzi mieć ten oryginalny blankiet po prostu ze sobą, tak jak dotychczas. Z całą pewnością, jeśli nie będzie konieczności sprawdzania najróżniejszych danych w systemach, czas kontroli będzie krótszy – podpowiada policjantka.

Przypomnijmy, że od jakiegoś czasu w Polsce nie ma już obowiązku wożenia przy sobie np. dowodu rejestracyjnego pojazdu. Bo wszystkie zawarte w nim dane, a także ważność polis OC policja może znaleźć w centralnej ewidencji pojazdów.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe