Rocznica powstania. Twierdza poddała się ostatnia

  • 27.11.2020, 08:00
  • Magdalena Kołcon
Rocznica powstania. Twierdza poddała się ostatnia Zamojska twierdza tuż przed wybuchem powstania listopadowego na akwareli Jana Pawła Lelewela.
190 lat temu wybuchło powstanie listopadowe.

Załoga twierdzy zamojskiej przystąpiła do powstania już kilka dni po jego wybuchu – 5 grudnia 1830 roku. I broniła się do ostatniego dnia zrywu, kapitulując jako ostatni punkt oporu w kraju.

Po wojnach napoleońskich, zakończonych ostatecznie Kongresem Wiedeńskim w 1815 roku, Zamość znalazł się pod zaborem rosyjskim, w granicach utworzonego Królestwa Polskiego, potocznie zwanego Kongresówką. Władze carskie wyznaczyły mu rolę potężnej twierdzy i państwowego więzienia. Po ostatecznym podpisaniu układu w 1821 r.  z Ordynacją Zamojską o upaństwowieniu Zamościa, nastąpiła ogromna modernizacja, rozbudowa i unowocześnienie twierdzy oraz wielka przebudowa miasta, aby całkowicie podporządkować wszelką jego zabudowę wymogom nowoczesnej fortecy. W latach 1826-1830 większość tych prac została zakończona. Rosjanie jednak nie przypuszczali, że już niebawem Polacy wykorzystają siłę nowoczesnych fortyfikacji przeciwko zaborcy.

Więcej o wydarzeniach z 1830 roku przeczytasz w aktualnym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Magdalena Kołcon

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe