Zamojskie ulice. Budynki dla carskich pułków

  • 25.11.2020, 15:25
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Budynki dla carskich pułków 1916 rok. Brama zamojskich koszar. Zbiory Muzeum Zamojskiego w Zamościu
Gdy patrzymy na mapie na ulicę Koszary w Zamościu, możemy być nieco zdziwieni. Właściwie ulica stanowi tam rodzaj „kratki” zlokalizowanej wokół głównego ciągu prowadzącego z ul. Piłsudskiego do bramy koszar. Ulica została wytyczona w 1905 r. podczas budowy koszar dla carskich wojsk. Przed II wojną światową nosiła ona nazwę „Koszary Lubelskie”, a w latach 60 ub. wieku przemianowano ją na ul. Michała Wójtowicza ps. Zygmunt.

Nazwę „Koszary” nadano tej ulicy ponownie w 2006 r. Jest to jednak trakt dość nietypowy. Bo właściwie ulica stanowi – jak to określono – „zbiorczy ciąg komunikacyjny” (w jego skład wchodzą także sąsiednie uliczki) w cywilnej części dawnych koszar.

Koszary z czerwonej cegły

Historia tego zakątka miasta ma ponad sto lat. Pod koniec XIX wieku rosyjskiego wojska na terenie Zamościa było tak dużo, iż zaczęło brakować miejsca dla żołnierzy. Niektórych z nich kwaterowano w tej sytuacji w prywatnych domach m.in. na przedmieściach miasta. Było to kosztowne nawet jak na możliwości potężnej, zaborczej armii. Dlatego na początku XX wieku opracowano projekt budowy koszar na terenie zajmującym ponad 45 ha: przy dawnej drodze lubelskiej, w sąsiedztwie dzisiejszej ul. Piłsudskiego oraz alei Wojska Polskiego.

Dużo, dużo więcej o historii tej części Zamościa dowiesz się z nowej Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 25.11.2020, 18:36
Dobrze by było dodawać fotki dzisiejsze

Pozostałe