W Rachaniach gotują dla seniorów

  • 22.11.2020, 07:30
  • Wioletta Dudek
W Rachaniach gotują dla seniorów Gorące posiłki gotują kucharki w w szkole w Michalowie i Rachaniach.
Gmina Rachanie wydaje gorące posiłki seniorom, którzy mieszkają sami i są niesamodzielni. To w ramach gminnej akcji przeciwdziałania COVID-19.

Wiele starszych osób, które mieszkają same lub są niesamodzielne, obawia się o swoje zdrowie. Zgodnie z zaleceniami powinni oni pozostawać w domu, bo każde wyjście i kontakt z innymi ludźmi stanowi zagrożenie zarażeniem się koronawirusem. W zrobieniu zakupów dla nich gotowi są pomóc wolontariusze. Można poprosić o taką przysługę, dzwoniąc do gminy, ośrodka pomocy społecznej lub na infolinię Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Nie wszystkim dostarczenie zakupów wystarcza. Tym, którym trudno jest przygotować ciepły posiłek, gmina postanowiła pomóc. 

Bezpłatne lub płatne gorące posiłki (zupy w poniedziałki i piątki, drugie danie we wtorki, środy i czwartki) bezpośrednio do domu seniora dostarczą pracownicy Urzędu Gminy Rachanie i jednostek organizacyjnych oraz wolontariusze. Zgłoszenia mogą dokonać sami zainteresowani lub osoby, które zauważą w swoim otoczeniu seniorów wymagających takiego wsparcia. Zgłoszenia przyjmowane są codziennie od godz. 7 do 19 pod numerami tel.: GOPS – 84 663 22 75 lub 84 663 29 09 lub Urząd Gminy – 84 647 11 03.

Na liście już jest ponad 100 seniorów, którzy korzystają z takiej pomocy. Większość, z niskim dochodem, za posiłek nie płaci. A ci, którzy płacą, ponoszą mały koszt, bo zaledwie ok. 4 zł za danie. Gorące dania przygotowują kucharki w stołówkach szkolnych w Michalowie i Rachaniach. 

 – Taka pomoc potrzebna jest zwłaszcza w tych trudnych czasach. Na razie planujemy rozwozić obiady do końca listopada. Zobaczymy co będzie dalej. Jeśli dzieci wrócą do szkół, to trudno będzie paniom kucharkom gotować podwójną liczbę obiadów. Zobaczymy. Liczę na to, że wtedy ludzie po sąsiedzku zaczną sobie pomagać – mówi wójt Roman Miedziak. 

Pierwsze posiłki trafiły do potrzebujących w piątek 13 listopada. 

Wioletta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe