LISTOPAD MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI I WALKI Z CUKRZYCĄ

  • 17.11.2020, 14:57
  • Artykuł sponsorowany
LISTOPAD MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI I WALKI Z CUKRZYCĄ
Cukrzyca w gabinecie podologicznym

Nadszedł listopad. W tym właśnie miesiącu przypada ‘’Światowy Dzień Cukrzycy 14.11.2020’’. Cukrzyca to jedna z najczęstszych przewlekłych metabolicznych chorób, wynikająca z zaburzenia lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez komórki beta trzustki. W 2006 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za pandemię XXI w. Co 5 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę , co 10 sekund umiera 1 osoba z powodu jej powikłań. Ze względu na przyczyny i przebieg choroby można wyróżnić cukrzycę TYP 1, TYP 2, cukrzycę ciężarnych i cukrzycę wtórną. U diabetyków na skutek nieprawidłowego wyrównania glikemii może dojść do rozwoju przewlekłych lub ostrych powikłań związanych z chorobą. W gabinecie podologicznym często spotykamy się z takim powikłaniem jak „ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ’’( ZSC). Jest to poważne powikłanie niewyrównanej cukrzycy, które w konsekwencji może doprowadzić nawet do amputacji kończyny. Według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Polska jest w czołówce krajów, w których najczęściej dokonuje się amputacji kończyn z powodu stopy cukrzycowej.

W gabinecie pracujemy:

a) ze STOPĄ CUKRZYCOWĄ NEUROPATYCZNĄ, w której dochodzi do uszkodzeń włókien nerwowych, w wyniku czego, pacjent ma zaburzenia czucia (bólu, temperatury, dotyku, wibracji), przez co może nie odczuwać skaleczenia, otarcia, a nawet wbitego ciała obcego.

Objawy zespołu stopy cukrzycowej neuropatycznej:

l poważne, ale bezbolesne uszkodzenia skóry,

l bóle neuropatyczne, które nasilają się w nocy (pozycji leżącej), tj. uczucie

drętwienia, pieczenia, kłucia w stopach, ból tępy lub przeszywający,

l kołyszący się chód,

l brak potliwości,

l skóra stóp przesuszona, występują modzele, nagniotki,

l zniekształcenia stóp wynikające z uszkodzeń kości, ścięgien, zanik mięśni.

b) ze STOPĄ CUKRZYCOWĄ NIEDOKRWIENNĄ, która powstaje w wyniku miażdżycy tętnic i tętniczek. Charakterystyczne w tym przypadku jest uczucie zimnych stóp. Skóra staje się sucha, zasiniona a paznokcie kruche i łamliwe (często wdaje się grzybica paznokci), występuje większa skłonność do powstawania zmian martwiczych.

Najbardziej typowym objawem stopy niedokrwiennej są chromanie przystankowe (ból mięśni kończyny dolnej występujący w trakcie wysiłku i ustępuje po odpoczynku).

c) Ze STOPĄ CUKRZYCOWĄ MIESZANĄ. Jest to stopa neuropatyczno - niedokrwienna.

Skóra diabetyków często jest przesuszona, zgrubiała i nie poci się. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji i zapobiec powstawaniu patologii skórnych (modzele, pęknięcia, owrzodzenia, wrastające paznokcie itd.), potrzebuje prawidłowej i regularnej pielęgnacji oraz kontroli. Regularne profilaktyczne zabiegi w gabinecie podologicznym mogą skutecznie opóźnić lub ochronić nas przed następstwami tej choroby.

To właśnie PODOLOG najczęściej jako pierwszy specjalista zauważa nieprawidłowości, które powstają na naszych stopach i sam dba o dobrą ich kondycję lub odsyła do lekarza, pielęgniarki.

 

 

 

 

BADANIE SPECJALISTYCZNE W DIAGNOSTYCE STOPY CUKRZYCOWEJ:

1. Badanie – stopa cukrzycowa neurologiczna

a. czucie i dotyk – badanie wykonane za pomocą monofilamentu. Jest to bezbolesne badanie, w którym pacjent z zamkniętymi oczami ma wskazać, czy czuje dotyk przyrządu.

b. czucie wibracji – badanie wykonane przy użyciu widełek stroikowych (kamerton). Badający wprawia stroik w drgania i przykłada do różnych miejsc na stopie badanego. Badany zamyka oczy i wskazuje czy i w którym miejscu odczuwa drgania.

c. czucie bólu – badanie polega na ukłuciu pacjenta ostro zakończoną igłą.

d. czucie temperatury – badanie wykonane przy użyciu urządzenia thip-term (przyrząd, który ma dwie końcówki o różnych temperaturach). Badany zamyka oczy i odpowiada jaką temperaturę czuje (ciepło/zimno).

d. odruchy mięśniowe – badanie wykonywane jest za pomocą młotka neurologicznego.

2. Badanie stopa cukrzycowa niedokrwienna

a. badanie tętna na tętnicach kończyn dolnych.

b. wskaźnik ABI jest to iloraz wartości ciśnienia mierzonego na kostce kończyny dolnej do wartości ciśnienia mierzonego na ramieniu.

c. USG Doppler – jest to badanie obrazowe, które umożliwia ocenę zarówno struktur naczyń, jak i przepływu krwi przez naczynia.

d. angio-MR – zaawansowane badanie obrazowe, które umożliwia ocenę naczyń oraz innych tkanek kończyny.

3. Badanie Podoskopowe (nacisku stopy). Jest to badanie pozwalające uwidocznić regiony przeciążenia stóp i na które rejony jest wywierany najmocniejszy nacisk. Miejsca te są najbardziej narażone na wystąpienie modzeli, owrzodzeń.

POZDRAWIAM

Elżbieta Zawadzka – podolog, właściciel gabinetów Elpodo

 

PRZYKAZANIA DIABETYKA/ PIELĘGNACJA STOPY CUKRZYCOWEJ

1. Należy codziennie myć stopy łagodnym środkiem w bieżącej wodzie o temperaturze nie przekraczającej 360 C. Kąpiel stóp nie powinna być dłuższa niż 2-3 min. Osuszanie należy wykonać bardzo delikatnie i dokładnie, w szczególności przestrzeni między palcowych. Nie wolno trzeć skóry ręcznikiem.

2. Codziennie i starannie oglądaj swoje stopy, podeszwę oraz przestrzenie między palcami, można pomóc sobie i wykorzystać lusterko. Każde zaczerwienienie, pęknięcie lub uraz chory powinien skonsultować niezwłocznie z lekarzem.

3. Należy regularnie i prawidłowo skracać paznokcie, najlepiej pilniczkiem papierowym (zapytaj lekarza lub podologa jak prawidłowo skracać paznokcie).

4. Skarpetki zalecane są bez szwów oraz wykonane z naturalnych włókien.

5. Unikaj chodzenia na boso, oraz sprawdzaj wnętrze buta przed założeniem, gdyż może znajdować się w nich element który uszkodzi lub podrażni skórę.

6. Buty noś miękkie, wygodne i dobrze dopasowane.

7. Należy używać odpowiedniego kremu najlepiej przeznaczonego dla diabetyków.

8. Nie należy używać PLASTRÓW NA ODCISKI oraz SKARPETEK Z KWASAMI (złuszczające).

PAMIĘTAJ ! CUKRZYCA NIE BOLI, ALE NASTĘPSTWA MOGĄ BYĆ BARDZO POWAŻNE, ABY PRAWIDŁOWO ZADBAĆ O SWOJE STOPY, ZNAJDŹ I NAWIĄŻ WSPÓŁPRACĘ Z PODOLOGIEM W SWOIM MIEŚCIE, A NA PEWNO TWOJE STOPY BĘDĄ PRAWIDŁOWO PIELĘGNOWANE ORAZ KONTROLOWANE.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe