Ile cukru, a ile błota w burakach? (TYLKO W GAZECIE)

  • 17.11.2020, 07:26
  • Mariusz Parol
Ile cukru, a ile błota w burakach? (TYLKO W GAZECIE)
Plantatorzy uważają, że Cukrownia Werbkowice zaniża zawartość cukru w burakach.

Rolnicy twierdzą, że Cukrownia Werbkowice zaniża zawartość cukru w burakach cukrowych, a zawyża zawartość zanieczyszczeń. Przez to tracą grube pieniądze. Zapowiedzieli protest.

Co na to Krajowa Spółka Cukrowa "Polski Cukier" S.A.? Szczegóły w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chwoscik
Chwoscik 22.11.2020, 09:25
Ksc dalej nie wyciąga wniosków, jest już dostępna lista odmian na nowy sezon,wprawdzie są odmiany kws,ale kto i na jakiej podstawie wybrał te odmiany ,dalej to samo ,nie te które sprawdziły się w danym rejonie i danego plantatora, jakiś ludek dalej decyduje za mnie,odmian pszenicy i rzepaku też jest wiele , ale rolnik sam decyduje jaka odmiana jest najlepsza do danego stanowiska ,dalej będziemy przerabiać ten sam temat, że winna pogoda, podobno mieli rolnicy czas do 16 listopada na wybór odmiany,a unas cisza,
Rolnik
Rolnik 19.11.2020, 17:10
Tutaj wypowiadal sie mieszkaniec, ze do cukrowni, samochody przywożą nie wiadomo co, to ja sie pytam ,przecież rolnik zaplacił za transport ,załadunek i doczyszczenie, to jaki procent za zanieczyszczenia,proszę sobie tak doczyszczić aby było dobrze , a nie dwa razy rolnik płaci za doczyszczenie i za procent, a po drugie takie badania powinne być pobierane ,przy pryzmie w obecnosci rolnika, po co są inspektorzy , po trzecie czy jest dostępny audyt ile cukrownia kupiła buraków ,jakie zanieczyszczenia, ile wysłodków powstało z tych buraków ,czy to się trzyma kupy ,gdzie można to sprawdzić?
chłop
chłop 19.11.2020, 15:16
A kiedy obserwatorze zły rok trafia się pracownikom KSC? Inspektorom,prezesom i dyrektorom w Warszawie i Toruniu! Od złych lat jest tylko chłop zawsze!
lechita
lechita 19.11.2020, 15:04
Plantatorzy kochani dajcie sobie siana z tymi burakami i cukrowniczym ELDORADO! Zakładajcie zespoły disco polo i koncertujcie dla PiSowskich władz. Dają dotacje w milionach! I jak to jest, że jak produkcja jest nieopłacalna dla rolników to nigdy to nie wiąże się ze spadkiem zarobków inspektorków, pracowników cukrowni, biur w Warszawie i Toruniu, dyrektorów i różnych prezesów! Myślę, że na jednego plantatora przypada do utrzymania co najmniej 1 z nich!
Obserwator
Obserwator 18.11.2020, 14:51
Patrzę na to wszystko z boku. Staram się zrozumieć argumenty rozgoryczonych plantatorów. Nie znalazłem ich jednak. Na podstawie wypowiedzi M.K. można wysnuć wniosek, ze nie ma rozeznania odnośnie procedur oznaczania procentu zanieczyszczeń oraz polaryzacji. Wypowiedzi malkontentów nie opierają się na konkretnych faktach a jedynie na biciu piany. A jeden z nich nawet stwierdza, że nie ma „twardych” dowodów na „zaniżanie” zawartości cukru w burakach. Szkoda plantatorów, że trafił im się akurat pod każdym względem tak zły rok…
Franek
Franek 19.11.2020, 13:47
Niektórzy plantatorzy co roku badają buraki na zawartość cukru w niezależnych laboratoriach, i zawsze polaryzacja jest wyższa. Jeśli zwracają uwagę pracownikom cukrowni, to albo nagle cukier przy kolejnych dostawach wzrasta albo mają propozycje darmowych nasion na przyszły sezon. Tak się dzieje nie tylko w cukrowniach, ale we wszystkich punktach skupu. Dopóki próby nie będą przeprowadzane w niezależnych laboratoriach, doputy nie będzie rzetelnych ocen parametrów
Obserwator
Obserwator 19.11.2020, 14:12
Czy plantatorzy jadą z kilkoma lub kilkunastoma burakami do tzw. "niezależnych laboratoriów" czy podjeżdżają Tirem i tam zgodnie z procedurami pobierana jest próba? Kto tam pobiera próby?
Czy są to zaprzysiężeni próbobiorcy?
A co robią w laboratorium surowcowym w cukrowni przedstawiciele tzw. Związków Plantatorskich, kontrolujący pracę laboratorium cukrowniczego?
Proszę o nazwy tzw. "niezależnych" laboratoriów.
jarząbek
jarząbek 22.11.2020, 11:06
Panie,nie bądż Pan śmieszny,jakbyś nie wiedział po co pchają się do Związków?! Nie obronisz tematu,wymądrzanie się nie ma sensu,ostatni gasi światło, i o to chodzi
sluchacz
sluchacz 18.11.2020, 16:45
Kto stwierdza ze nie ma „twardych” dowodów na „zaniżanie” zawartości cukru w burakach?
Obserwator
Obserwator 18.11.2020, 18:24
A czy są jakiekolwiek? Z artykułu niestety to nie wynika...
Kuba
Kuba 18.11.2020, 13:15
Witam worze buraki w kruszwicy duże zaniczyszczenia płaca 2 neetto szok co w tym roku sie dzieje
 Praworządny w obronie  praworządności a nie układów  w sądach
Praworządny w obronie praworządności a nie układów w sądach 17.11.2020, 19:28
Jeszcze coś, co słychać o śmietnisku naszego starosty Kuropatwy w Stżyżowie bo widze sprawa ucichła poopłacani i siedzą cicho i czeka to na przedawnienie . Tyle sie wasz portal o tym rozpisywał, ze miljony w dzień zarabiali,a gdzie ciąg dalszy > zawisło w wolnych sądach hahahhaa pewnie sprawa na lata a sądowi biegli o to zadbają zeby sie przedawniło hahaha I po co na Lubiehrubie dalej pokazują dziwnego typa co stoi sam w obronie sądów a nie w obronie środowiska, śmiech z tych ludzi normalnie.

Z metra ciety
Z metra ciety 17.11.2020, 20:20
Ty cepie umiesz czytać o czym tu jest artykuł,
Bez opaski na oczach
Bez opaski na oczach 19.11.2020, 09:34
A ty cepie z metra cięty co ich tak bronisz? Ci sami, co nie widzieli ile i jakich śmieci trafia z całej Polski codziennie do Strzyżowa dzisiaj stoją pod cukrownią w Werbkowicach i podpuszczają rolników aby nie kontraktowali w przyszłym roku buraków. Czy napewno jest to działanie na korzyść plantatorów, czy chodzi o to aby zlikwidować cukrownię?? Odpowiedzcie sobie sami. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i władzę.
Z metra cięty
Z metra cięty 19.11.2020, 10:54
Co znaczy ich, to są rolnicy tacy jak ja i nikt nie musi nas podpuszczać, opłacalność ,spadła, mamy zastrzeżenia co do jakości pobieranych prób, robimy badania na własną rękę i jest różnica i tyle w temacie, po co ,mieszać temat śmieci do uprawy buraków,bronimy swoich gospodarstw a polityka pokazała gdzie nas ma, np słynna piątka, mamy już swoje zdanie, a wracając do cukrowni , w interesie wszystkich jest aby dalej prowadziła produkcję , bo jak mi ispektor mówi że to wina słonka, to ja go pytam gdzie badania odmian,czy nasiona były badane na choroby,jakie substancje najlepiej radziły sobie w walce z chwoscikiem,dlaczego odmianę ,która w tamtym roku wypadła mi dobrze, nie byla dostępna w tym, a gość miesza nam śmieci ze Strzyżowa pytam po co ?
Metrowy
Metrowy 19.11.2020, 07:16
Cep nauczył się czytać, pamiętamy jakie byki robił w pisaniu,od kiedy przecinek na końcu zdania.
Cep
Cep 19.11.2020, 08:49
Metrowy piszesz o swoim prezesie ? , trochę szacuku, dla niego.
Z metra cięty
Z metra cięty 19.11.2020, 08:46
Przecinek jest dla ciebie, żebyś wiedział co znaczysz dla innych ,których chcesz pouczać, a swoją drogą po co wsadzasz nochala do rolników?, masz coś w temacie ,znasz się na czymś , czy tak aby zaistnieć?
Ilość
Ilość 21.11.2020, 10:39
Negatywów teraz, jak i wcześniejszych rekordów świadczy o zaistnieniu i co znaczysz dla innych i jak się znasz.
Z metra ciety
Z metra ciety 21.11.2020, 19:16
Podpisuję sie cały czas tak samo ,w przeciwieństwie do ciebie ,za każdym razem jako kto inny , i uważasz że jest was wielu , smieszny jesteś i żałosny , ale z tej partii to normalka,na innych forach rolniczych też mam komentarze np farmer i tam rolnicy inaczej mnie oceniają a ich ocena jest najwazniejsza, a nie twoja ,siedzisz po znajomosci w urzedzie i musisz pisać negatywy ,takie popychadło obecnego systemu ,bez swego zdania ,tylko wazelina aby prezes był zadowolony , a jak pisałem dużo wczesniej, że z cukrownią bedzie słabo ,też był krzyk na forum , i co
Przyznaję
Przyznaję 22.11.2020, 08:10
Ci rację tylko cep cepa zrozumie.
Z metra ciety
Z metra ciety 22.11.2020, 19:37
Czyli prezes cie rozumie .
Z metra cięty
Z metra cięty 21.11.2020, 20:55
Proszę się nie podszywać pod mój Nick
Mały rolnik  wyebany  w kosmos przez Unie
Mały rolnik wyebany w kosmos przez Unie 17.11.2020, 19:16
A ile obijają *** cukrownie przetrzymyjąc do wyschnięcia buraki ? Nie da sie bardziej już obić du...py rolnikowi. Czy ktoś wyliczył ile PKB wytważa polskie rolnictwo bo przemysł ciężki praktycznie padł po reformach Balcerowicza jak rozebał gospodarke? potem ółtuski zozebali przetwórstwo rolne z mrożonkami. To teraz chcecie zozebać cukrownie?Polska zoztanie już całkiem konsumentem nienieckiego przemysłu i w tedy zobaczycie ile za buraki dostaniecie jak niemiec wykupi wasze pola hahahhaa przygłupu chcą byś parobliem we własnym kraju ściągając Niemieckie sieci handlowe ma nasze tereny. Myslicie ze w tych sieciach sprzedają Polskie towary?
Rolnik
Rolnik 17.11.2020, 15:54
Juz dawno robili rolników w bambuko. Narzucali im nasiona opryski nawozy transport itd. Dziwne że rolnicy nadal robią sie w konia i współpracują. Czemu najaw nie wyjdą zarobki pracujacych w cukrowni począwszy od pani dyrektor.
Cukierek
Cukierek 17.11.2020, 16:35
Miarka sie przebrała, oni będą sobie zmieniać dyrektorów, tworzyć nowe miejsca pracy, a rolnikowi zostają liscie buraków, a i z tym problem ,bo jakiś ,osioł dobrał takie odmiany że ich chwoscik wykończył, później zwalają na pogodę , nie takie jesienie były a cukier był ,teraz podnoszą ceny, tak ale ile cukru i jakie zanieczyszczenia będą w przyszłym roku , ja coś nie wierzę ,zdawalem buraki do Niemca i do Werbkowic ,to Niemiec mniej mnie skubał a powinno być odwrotnie
Mieszkaniec
Mieszkaniec 17.11.2020, 22:44
Szanowny cukierku. Przede wszystkim trzeba się zastanowić skąd się bierze chwościk? Czy jest w nasionach, czy ten klimat jest mu bardzo sprzyjający czy jeszcze inne czynniki mogą wpływać na wylęg? Klimat był w tym roku mocno nie sprzyjający w uprawie buraka cukrowego w naszym regionie, więc polaryzacja była mniejsza. Plotki o dwudziestu procentowym czy większym zanieczyszczeniu są nie prawdą, wymyślił to zwykły kłamca. Jeśli w zaokrągleniu 25 ton przywiezionego surowca było jak wiele osób to mówi a nikt nie widział 5t zanieczyszczenia to proszę okazać. Do tej pory żaden rolnik nie pokazał do wiadomości publicznej dokumentu potwierdzającego takie oskarżenie. W zanieczyszczeniu zawarte jest nie tylko błoto, ale również liście, martwe zwierzęta, metalowe różnej maści złomy, nawet i czasami pociski. Mimo tego nigdy nie spotkałem się z takimi farmazonami. Wiem jedno, Cukrownia Werbkowice z wielu stron jest ostatnio atakowana, od rolników, przez starostwo aż do Ministra Aktywów, gdzie planowane jest zlikwidowanie KSC, co za tym idzie ustawy chroniącej i włączenie jej w holding spożywczy. Wtedy wypracowane zyski będą wpompowywane w przynoszące wielkie straty spółki spożywcze na zachodzie kraju. Powiem więcej, takie działanie po upadłej już Cukrowni w Strzyżowie jasno pokazuje, że komuś ewidentnie zależy by i ta Cukrownia poszła w niedalekiej przyszłości pod młotek. Liczę, że ludzie się opamiętają oraz zaczną samodzielnie myśleć i się tym interesować, to nie boli.
Burak
Burak 18.11.2020, 19:12
Pan inspektor się tak nie nakręca po kilku samochodach z zanieczyszczeniem 20% zażądałem wtórników prób i komisyjnego sprawdzania zanieczyszczenia w pozostałej części pryzmy i cyk mam telefon że procent spadł do 9 mam to nagrane i dyrektora Kawkę też sprawa idzie do prokuratora
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.11.2020, 20:22
Ależ Panie Burak, niech Pan nie straszy prokuraturą Pana Kawki, bo może On lubi pijar i nareszcie będzie w telewizji. Nie chodzi w tym momencie o jednorazowy błąd w obliczeniu tylko jeśli oskarża Cukrownię wielu rolników, to trzeba to wyjaśnić i wprowadzić szereg zmian, aby nasz partner biznesowy nie czuł się oszukany, a z chęcią uprawiał buraki i nam go dostarczał. Zarząd pochylił się już nad prośbą odnośnie dopłaty 1€ oraz kwoty podstawowej równej 28€ netto za 16% polaryzacji w tonie. Wiem również, że nie którzy z pracowników podchodzili do Państwa (Rolników) bez szacunku, nad czym ubolewam. Zostały już wyciągnięte wobec nich konsekwencje. Proszę o rozwagę i możliwość dialogu, jesteśmy na niego otwarci oraz w swoim imieniu nadmienię, że pochyle się nad tym zjawiskiem jak tylko potrafię.
Haha
Haha 18.11.2020, 11:14
Hahaha. Pęknę ze śmiechu, że zanieczyszczenia nie są duże. Kolego zapraszam do transportu buraków to przejrzysz na oczy. Hahahhahahaha
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.11.2020, 11:49
Wystarczy przejść się od suchego rozładunku, zobaczyć na elektromagnesy, łapacze kamieni i liści, taśmociągi odbierające błoto kończąc na krajalnich. W transporcie będąc wielu kierowców nie jest w stanie często wyjaśnić co oni sami potrafili wwieźć do zakładu. Nie napisałem nigdzie, że jest mało, po prostu 20 czy jak przewodniczący rady powiatu napisał 26 % zanieczyszczenia to wystarczy w sprawiedliwym osądzie pokazać dokument.
Cukierek
Cukierek 18.11.2020, 08:08
Zacznij uprawiać buraki ,to bedziesz wiedzial jaki jest procent za zanieczyszczenia i polaryzacje, bo pisanie czegoś bez wiedzy i wlasnego doświadczenia nie ma sensu, ja mam dużą praktykę w uprawie buraków i wie m, że nasiona mialy bardzo duży wpływ na chwoscika , dosiewane pole nasionami z tamtego roku były ok,oczywiście chciałem je posiać w tym sezonie ,ale to nie możliwe bo ksc nie brala nasion z kvs ,ktore ja uprawiałem od iluś tam lat z dobrym skutkiem, to pytam po co mam obsiewać pole burakami w przyszłym sezonie jak jakiś tam ludek w zarzadzie wie lepiej jakie odmiany mam siać , co mam dalej patrzeć jak choroba niszczy mi buraki pomimo 4 zabiegów , kogo jest stać aby pole 50ha nie przynosiło zysku i co uwazasz ze ty myślisz a ja będę za darmo uprawiał te rośliny, pytam kiedy przyszedł do mnie inspektor i spytał jakie odmiany są dobre które dobrze plonowały, nigdy, zawsze kilka odmian bylo wciśnięte czy chcem czy nie, i taki oto mamy rezultat jaki widzimy i proszę nie mieszać w to polityki, rolnik sam wyciągnął wnioski , kiedyś zadawał buraki zbierane ręcznie ,ładowane widłami ,i dostawał 5% za zanieczyszczenia, a teraz maszyny oczyszczają te buraki praktycznie ze wszystkiego i dostajemy powyżej 10% a mialem że i 20% tak więc drogi mieszkańcu trzeba być praktykiem aby w tym temacie mieć zdanie rolnicy już od pewnego czasu wiedzieli że według innych cukrowni w spółce w werbkowicach coś jest slabo w poprzednim sezonie Krasnystaw najwiekszy cukier a w Werbkowicach najmniejszy w ksc?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.11.2020, 10:27
Zacznij uprawiać buraki, a ile razy pracował Pan na suchym rozładunku czy w laboratorium podczas kampanii, że wypowiada się Pan na temat zanieczyszczenia czy tego jak przeprowadzone jest badanie próbek buraka odnośnie polaryzacji jest zaniżone, a Pan o tym mówi? Nie używajmy tego typu argumentów. Skoro nasiona są problemem to zmiana ich wyeliminuje tego pasożyta tak? Ja uważam, że podawanie ponad 20% zanieczyszczenia jest kłamstwem, a jeśli nie to proszę pod tym postem na Facebooku pokazać dokument to potwierdzający. Nie pisząc już czy będzie rolnik siał buraki, które nie są opłacalne, bo jasne, że nie ale polityka tutaj gra rolę szczególną. Polityka toczy walkę między Starostwem a Cukrownią, polityka odpowiada za zmianę na funkcji dyrektora, polityka ma w planach likwidację KSC i to polityka zarządu KSC jeśli było oszukiwanie rolnika nie tylko w tej Cukrowni jest za to odpowiedzialna. Więc jak jej tu nie mieszać, przepraszam bardzo czyli co? Rolnik za to wszystko odpowiada? To Pana wina jest, że tak się dzieje?
Rolnik
Rolnik 18.11.2020, 18:39
% pol. % zan.
13,42 20,83
12,9 21,16
12,71 21,33
13,01 20,42
Niedowiarku masz przykład
jarząbek
jarząbek 22.11.2020, 12:35
Jeżeli cukrownia przerabia około 1 mliona ton,to 20 % zanieczyszczeń daje nam jak piszesz ok.200 000 ton zanieczyszczeń tj.około 1000 tirów,czy ja dobrze kombinuje? czy ktoś wie gdzie to jest wysypywane,tak z czystej ciekawości przewrotnie zapytywuje
Wrc
Wrc 01.12.2020, 16:42
Za cukrownia parę tirów śmieci jest z pozstalosci po burakach na kolejowym w stronę Gozdowa.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.11.2020, 19:45
Proszę podać więcej danych, imię i nazwisko, z jakiej miejscowości były dostarczone, w jakim dniu, ilość, numer rejestracyjny pojazdu transportowego? Kierownik placu Pan P. już nie pracuje na tym stanowisku, ale możliwe są dalsze konsekwencje. Niestety jeśli chodzi o dyrektora surowcowego Pana K. w kompetencji Pani dyrektor jest wyjaśnienie tego, czy dawał on zielone światło na tego typu procedery odnośnie zawyżania zanieczyszczenia, o ile okażą sie prawdą.
Rolnik
Rolnik 18.11.2020, 23:25
Ha ha ha może jeszcze stan cywilny, pesel , ilość członków rodziny
Nasiona przed wysiewem należy zaprawiać.
Nasiona przed wysiewem należy zaprawiać. 18.11.2020, 09:09
Średnia w skali kraju, liczba roślin buraka cukrowego, porażonych chwościkiem buraka w roku 2017 wyniosła 10,2%.
Od roku 2007 – (19,1%) znaczenie tej choroby na plantacjach buraka cukrowego zwiększa się, średni procent porażonych roślin kształtuje się powyżej średniej z wielolecia, która wynosi 16,9% porażonych roślin.
Najbardziej zagrożonymi rejonami występowania choroby są rejony województwa podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego częściowo dolnośląskiego oraz zachodniopomorskiego.

Pozostałe