Biłgoraj: W szkole specjalnej czytają aż miło

  • 15.11.2020, 09:09
  • Materiał nadesłany
Biłgoraj: W szkole specjalnej czytają aż miło Fot. Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju
Mimo trudnych warunków pandemii, w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju realizowany jest projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3 - dotyczący rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Dzięki udziałowi szkoły w programie pozyskano pieniądze na zakup książek do szkolnej biblioteki dla szkoły podstawowej oraz dla szkoły przysposabiającej do pracy, łącznie na sumę 6200 zł.

Lista zakupionych nowości ukazała się i jest aktualizowana na stronie internetowej szkoły, natomiast w szkole przygotowano gazetkę czytelniczą dotyczącą zakupionych do biblioteki nowości wydawniczych.

Działania w ramach programu są realizowane we współpracy w Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Biłgoraju oraz środowiskiem lokalnym wspierającym i promującym aktywność czytelniczą. Jednym z działań było dostosowanie pracy biblioteki do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich. Zostało to uwzględnione w regulaminie pracy biblioteki.

Jeszcze we wrześniu, w ciepłe, jesienne przedpołudnie – na placu przed budynkiem Zespołu Szkół Specjalnych, odbyło się spotkanie czytelnicze z udziałem zespołu ZNP „Belferki”. Panie i Panowie z Zespołu zaprezentowali uczniom barwne i ciekawe interpretacje wybranych wierszy i bajek naszych polskich poetów.

W szkole zorganizowano i ogłoszono szereg konkursów dla uczniów, w tym na największą aktywność czytelniczą oraz we współpracy z biblioteką miejską, konkurs recytatorsko – czytelniczo - plastyczny z wykorzystaniem nowo zakupionych książek.

W działania czytelnicze włączeni zostali również rodzice, którzy wraz z dziećmi aktywnie brali udział w akcji „Czytaj codziennie 10 minut dziennie”. Uczniowie, za samodzielne lub wspólne z rodzicami czytanie otrzymywali naklejki i brali udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Raz w miesiącu, starsi uczniowie z „koła czytelniczego” prowadzą akcję „Czytam-słucham-opowiadam”, w której zachęcają młodszych kolegów i koleżanki ze szkoły podstawowej do sięgania po książki znajdujące się w bibliotece.

W związku z istniejącymi obostrzeniami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa, kolejne działania programu coraz bardziej przybierają formę „zdalną”. W trakcie „zdalnej” realizacji jest spotkanie czytelnicze z Grupą Folklorystyczną „Pokolenia” oraz występ uczniów z „koła czytelniczego” ZSS poświęcony Janowi Pawłowi II dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów.

 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (24)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe