Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 03:06
Reklama

Książka swe uroki ma

Przykuwa oko swoją estetyką, starannością wydania oraz przypomina wydawnictwa bibliofilskie. Mowa o publikacji „Książka ma dziwny urok” dra Zygmunta Klukowskiego w opracowaniu Dariusza Górnego, która właśnie ukazała się na zamojskim rynku wydawniczym.
Książka swe uroki ma

Na publikację składa się tekst zasadniczy autora, przedmowa Dariusza Górnego oraz recenzja dr hab. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk z UMCS w Lublinie.

Zygmunt Klukowski w powszechnej opinii funkcjonuje głównie jako kronikarz Szczebrze­szyna i Zamojszczyzny z okresu 20-lecia międzywojennego i II wojny światowej, histo­ryk, regionalista, działacz konspiracyjny, lekarz, a rzadziej jako wydawca czy bibliofil. Dariusz Górny napisał w przedmowie, że jego zamiarem było przybliżenie i ukazanie w nieco innej per­spektywie sylwetki i działalności wybitnego bibliofila ze Szcze­brzeszyna.

„Książka ma dziwny urok. W chwili ukazania się pierwszej książki na świecie narodził się pierwszy jej miłośnik” – tak zaczyna swoje opracowanie Zygmunt Klukowski, który w dalszej części publikacji dokonał chronologicznego zapisu znaczenia książki w życiu człowieka, poczynając od średniowiecznej Europy aż do czasów sobie współczesnych. Od początku swojego wywodu podkreśla kulturotwórczą rolę książki i przywiązanie do niej zwłaszcza w ważnych momentach historii Polski i narodu, jak powstania listopadowe i styczniowe czy pierwsza wojna światowa. Autor zwraca uwagę  na to jak przełomowym wydarzeniem było wynalezienie druku przez Gutenberga. Podkreśla, że Polska była jednym z pierwszych krajów, w którym spod maszyny drukarskiej wyszła książka. Nie zapomina wymienić najważniejszych polskich drukarzy, zachwyca się woluminami pełniącymi funkcję dzieł sztuki i wyraża przekonanie, że dzięki bibliofilom oraz całej rzeszy osób zaangażowanych w proces powstawania książki wartościowej uda się „przywrócić książce jej dawne dostojeństwo”, aby nadal stanowiła „niewyczerpane źródło wrażeń estetycznych i wzruszeń”. Tego właśnie pragnął dr Klukowski, który w 1923 r. w Zamościu powołał do życia Koło Miłośników Książki i przez wiele lat był jego prezesem.

Publikacja została urozmaicona dokumentami, fotografiami oraz archiwaliami z Biblioteki Uniwersyteckiej KUL oraz Archiwum Państwowego w Zamościu. Jej opracowania podjął się zamojski polonista i regionalista Dariusz Górny, współorganizator i prelegent wielu przedsięwzięć  upamiętniających autora, a także inicjatora powołania Muzeum im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama