Książka swe uroki ma

  • 15.11.2020, 06:06
  • lew
Książka swe uroki ma
Przykuwa oko swoją estetyką, starannością wydania oraz przypomina wydawnictwa bibliofilskie. Mowa o publikacji „Książka ma dziwny urok” dra Zygmunta Klukowskiego w opracowaniu Dariusza Górnego, która właśnie ukazała się na zamojskim rynku wydawniczym.

Na publikację składa się tekst zasadniczy autora, przedmowa Dariusza Górnego oraz recenzja dr hab. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk z UMCS w Lublinie.

Zygmunt Klukowski w powszechnej opinii funkcjonuje głównie jako kronikarz Szczebrze­szyna i Zamojszczyzny z okresu 20-lecia międzywojennego i II wojny światowej, histo­ryk, regionalista, działacz konspiracyjny, lekarz, a rzadziej jako wydawca czy bibliofil. Dariusz Górny napisał w przedmowie, że jego zamiarem było przybliżenie i ukazanie w nieco innej per­spektywie sylwetki i działalności wybitnego bibliofila ze Szcze­brzeszyna.

„Książka ma dziwny urok. W chwili ukazania się pierwszej książki na świecie narodził się pierwszy jej miłośnik” – tak zaczyna swoje opracowanie Zygmunt Klukowski, który w dalszej części publikacji dokonał chronologicznego zapisu znaczenia książki w życiu człowieka, poczynając od średniowiecznej Europy aż do czasów sobie współczesnych. Od początku swojego wywodu podkreśla kulturotwórczą rolę książki i przywiązanie do niej zwłaszcza w ważnych momentach historii Polski i narodu, jak powstania listopadowe i styczniowe czy pierwsza wojna światowa. Autor zwraca uwagę  na to jak przełomowym wydarzeniem było wynalezienie druku przez Gutenberga. Podkreśla, że Polska była jednym z pierwszych krajów, w którym spod maszyny drukarskiej wyszła książka. Nie zapomina wymienić najważniejszych polskich drukarzy, zachwyca się woluminami pełniącymi funkcję dzieł sztuki i wyraża przekonanie, że dzięki bibliofilom oraz całej rzeszy osób zaangażowanych w proces powstawania książki wartościowej uda się „przywrócić książce jej dawne dostojeństwo”, aby nadal stanowiła „niewyczerpane źródło wrażeń estetycznych i wzruszeń”. Tego właśnie pragnął dr Klukowski, który w 1923 r. w Zamościu powołał do życia Koło Miłośników Książki i przez wiele lat był jego prezesem.

Publikacja została urozmaicona dokumentami, fotografiami oraz archiwaliami z Biblioteki Uniwersyteckiej KUL oraz Archiwum Państwowego w Zamościu. Jej opracowania podjął się zamojski polonista i regionalista Dariusz Górny, współorganizator i prelegent wielu przedsięwzięć  upamiętniających autora, a także inicjatora powołania Muzeum im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe