Zamojskie ulice. Jak u Pana Boga za piecem (TYLKO W GAZECIE)

  • 12.11.2020, 06:06
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Jak u Pana Boga za piecem (TYLKO W GAZECIE) 1957 rok. Mieszkańcy Janowic Dużych w drodze na jarmark. Na fotografii uwieczniono rodziny Flakowskich i Glinków. Fotografię przekazali do APZ Krystyna i Krzysztof Serafinowie.
Ulicę Waryńskiego na Nowym Mieście wytyczono w 1817 roku. To ona wyznaczała kiedyś od południa Nową Osadę. Potem jej losy były związane m.in. z targowiskiem zwierząt, które założono w sąsiedztwie – przy ul. Młyńskiej. Miało ono powierzchnię aż dwóch hektarów.

Nowe Miasto w Zamościu przed II wojną światową zamieszkiwała głównie ludność żydowska. Centrum tej dzielnicy stanowił obszerny rynek, na którym znajdowały się dwie studnie. Wędrowali tam ludzie z wiadrami z całej okolicy, w tym podobno także z dzisiejszej ul. Waryńskiego. W latach 80. XIX w. przy rynku działało aż 39 sklepów żydowskich, a przy ulicach Przejazd i Kościelnej – żydowskie łaźnie. W tej części miasta odbywały się jarmarki, stały liczne kramy, budki i jatki, a w sąsiedztwie funkcjonowały domy zajezdne (jeden z nich należał np. do Marianny Podolskiej). Organizowano także wielki targ zwierzęcy.

Więcej przeczytasz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe