Wiosna w odcieniach jesieni

  • 07.11.2020, 07:08
  • tomt
Wiosna w odcieniach jesieni
Znowu jesteśmy dumni! Nasz redakcyjny kolega Bogdan Nowak wydał bowiem drugi tomik wierszy. Spotkanie autorskie, promujące „Wiosnę w reżimie sanitarnym”, miało miejsce w piątek w Książnicy Zamojskiej.

Bogdan Nowak wielu naszym czytelnikom kojarzy się najczęściej z tematami historycznymi, które są jego prawdziwą życiową pasją. W tym nietuzinkowym dziennikarzu znajdują się jednak również spore pokłady wrażliwości na los drugiego człowieka oraz intrygująca perspektywa, z której oglądany jest świat. To z pewnością jedne z ważniejszych przyczyn, które legły u genezy „Wiosny w reżimie sanitarnym”.

W czasie spotkania autor dzielił się refleksjami na temat swojej poezji, a także odpowiadał na pytania nadesłane przez czytelników.    

 – Nie czuję się poetą i nie jestem władny, żeby kogokolwiek pouczać. Ale mam wrażenie, że poeci przestali interesować się sprawami bieżącymi (…). Moim zdaniem, wiersze powinny bardziej korespondować z rzeczywistością. Jakie dzisiaj są reakcje, gdy ludzie dowiadują się o kolejnym wydanym tomiku? Brak zainteresowania, bo ludzie nie znajdują w poezji niczego dla siebie (…). Uważam, że poezja ma za zadanie mierzyć się z rzeczywistością – wyjaśniał, jak pojmuje rolę poezji Bogdan Nowak.

   Dziennikarz „Kroniki Tygodnia” te właśnie determinanty zawarł w swojej poezji, nierzadko ironicznej i gorzkiej, ale tym mocniej ukazującej złożoność współczesnego świata.

Oprócz utworów stanowiących poetycki komentarz czasów pandemii, w tomiku znajdziemy również wiele wierszy, które wyrosły z doświadczeń osobistych autora. Najbardziej sugestywnie przemawiają one do odbiorców w liryku „Zabierz nas wszystkich”.

Ważymy zaledwie tyle co zgubione piórka gołębia

Z każdym dniem coraz mniej

Na kolorowych obrazkach powieszonych na długim,

szpitalnym korytarzu wszystko może się jeszcze zdarzyć

Nawet kolejny zwykły dzień 

 

Autor zostawia nas ze świadomością kruchości naszego bytu, uświadamiając jednocześnie jak wielkim darem jest każdy kolejny oddech.

Z tekstami zawartymi w tomiku świetnie korespondują zdjęcia syna Bogdana Nowaka – Kacpra. Czarno-białe fotografie noszą w sobie znamiona tej samej wrażliwości, która wpisana została między wersy poszczególnych wierszy. Świetne wrażenie robi też szata graficzna „Wiosny…”. Tomik został umieszczony w ręcznie wykonanej obwolucie, imitującej drzwi z kłódką, a do tego starannie przykryty maseczką. Nic dziwnego, że nakład jest limitowany. Najlepiej pospieszyć czym prędzej do Książnicy Zamojskiej.  

Warto dodać, że tomik poetycki "Wiosna w reżimie sanitarnym" jest pierwszą publikacją ukazującą się w ramach „Biblioteki Stulecia”, jubileuszowej serii wydawniczej Książnicy Zamojskiej zainicjowanej na okoliczność 100-lecia istnienia biblioteki. Organizatorzy przygotowują już kolejne publikacje.

tomt

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe