Zamość: Kwesty na cmentarzu nie będzie, ale dorzuć swój grosz

  • 01.11.2020, 06:24
  • ak
Zamość: Kwesty na cmentarzu nie będzie, ale dorzuć swój grosz Fot. Archiwum KT
Doroczna kwesta na cmentarzu parafialnym organizowana zawsze 1 listopada została w tym roku odwołana. I to dużo wcześniej, niż rząd ogłosił decyzję o zamknięciu wszystkich nekropolii. To nie znaczy jednak, że pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków nie ma jak przekazać.

– W tym roku kwestujemy zdalnie. Zapraszamy do dokonywania dowolnych wpłat na konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu by ratować zabytkowe nagrobki na zamojskiej nekropolii. Proszę o poinformowanie o tej formie innych, którym leży na sercu ratowanie cennych, historycznych, zabytkowych pomników – mówi Łukasz Kot ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Za pieniądze zebrane w zeszłym roku (było to ponad 26 tys. zł) odnowionych zostało 5 zabytkowych nagrobków: czworga dzieci Feliksa i Klementyny Lipskich: Wacława, Marii, Barbary i Heleny; także nagrobek Pauliny z Pałczyńskich Sowowej, również Jana Załuskiego, a ponadto Pawła i Rozalii Pikuzińskich oraz Feliksa Kwiatkowskiego i Władysława Dyszyńskiego.

Zaś przez 14 lat kwestowania odrestaurowanych zostało 41 obiektów: 38 nagrobków, dwie barkowe, kamienne latarnie a także zabytkową, kamienną ławeczkę. Takich dzieł może być więcej. Pieniądze można wpłacać na konto: 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753.

 

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe