Rząd zamyka cmentarze. Są nowe obostrzenia?

  • 30.10.2020, 15:43
  • Opr. ak
Rząd zamyka cmentarze. Są nowe obostrzenia? Fot. pixabay.com
Ani w sobotę 31 października, ani w dniu Wszystkich Świętych, ani w Zaduszki nikt w Polsce nie odwiedzi grobów swoich bliskich. Cmentarze będą zamknięte. Taką decyzję właśnie zakomunikował premier Mateusz Morawiecki. Konferencja prasowa szefa rządu dotyczyła też innych obostrzeń.

– Na pewno popełniono różne błędy, również my w Polsce popełniliśmy błędy, ale musimy zachować stabilność i wrócić do jeszcze lepszej przewidywalności zachorowań – powiedział szef rządu, rozpoczynając konferencję prasową.

Chwilę później ogłosił, że w dniach 31 października - 2 listopada wszystkie cmentarze w Polsce mają zostać zamknięte. Nie dotyczy to jedynie pogrzebów i wszelkich czynności z nimi związanych.

 

 

 

Mateusz Morawiecki powiedział również, że seniorzy mają bezwzględnie pozostać w domach, nie spotykać się ze swoimi dziećmi czy wnukami, chyba że po to, aby przyjąć od nich zakupy. I nie jest to jedynie sugestia.

– Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie – stwierdził Morawiecki.

Rząd nie wydał jednak osobom starszym zakazu wyjścia do kościołów. Tam mogą się udać. Wciąż też mają prawo samodzielnie robić zakupy, bo to jest potrzeba związana z "bieżącymi sprawami życia codziennego". Mimo zaleceń ograniczenia spotkań, nadal można organizować imprezy domowe liczące do 20 osób (szczegóły poniżej).

Premier skierował też apel do przedsiębiorców, aby wszyscy, którzy tylko mogą, pracowali zdalnie. I ma tak być co najmniej przez dwa tygodnie, ale możliwe, że to zalecenie będzie przedłużone.

Mateusz Morawiecki zaapelował również do uczestników protestów o prawa kobiet, aby z manifestowania na ulicach zrezygnowali.

– Ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków – stwierdził szef rządu.

I dodał: W listopadzie musimy zostać w domach, obniżyć poziom zachorowań. W grudniu mam nadzieję, że będziemy mogli już odmrażać te niektóre branże, a możliwe, że i pod koniec listopada.

W konferencji prasowej bierze udział również minister zdrowia. On również przekazał kilka ważnych komunikatów. 

– : Nowością, którą będziemy wprowadzali, jest opieka na poziomie podstawowym u pacjentów skąpo i bezobjawowych - model opieki z użyciem pulsoksymetru – zapowiedział Adam Niedzielski.

Takie urządzenie ma otrzymać każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa. Zapis pulsoksymetru będzie analizowany przez specjalne centrum analizy.

Są także zmiany w procesie prowadzenia kwaranatanny. Otóż domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Ich kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. – Jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu – zaapelował minister.

Opr. ak

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
widzialem
widzialem 01.11.2020, 17:43
cmentarze zamkneli to ludzie poszli tłumami do parku i wyjdzie na to samo
fer
fer 01.11.2020, 13:57
nie wiedziałem że *** cenzuruje komentarze
Polska
Polska 01.11.2020, 01:57
Ludzie gdzie ta wolność? Do biedry mogę iść, zrobić zakupy, wydać wszystkie pieniądze, przecież mam maseczkę i jest bezpiecznie. Ale nie daj Boże na cmentarz, bo tam czeka wirus i śmierć w każdej alejce.
takie tam są tłumy teraz
takie tam są tłumy teraz 30.10.2020, 22:30
sprzedawcy przed cmentarzem chyba nie beda az tak bardzo stratni, prawdopodobnie jakby stali do północy wszystko sprzedadzą nawet zamiast kilka dni
ale jaja
ale jaja 30.10.2020, 22:27
ale heca, zamkneli cmentarze od jutra by nie było tłumów na cmentarzach a dzieki temu zakazowi wszyscy poszli jednoczesnie dzisiaj na groby zdązyc przed zakazem co spowodowało tłumy, które rząd chciał uniknąć, to od jutra pewnie rząd ogłosi ze dzieki tłumom na cmentarzu cała Polska w kwarantannie :D
lilia
lilia 30.10.2020, 21:55
Będąc dziś wieczorem na cmentarzach poczułam się jakby to był wieczór w Dzień Wszystkich Świętych.
Przykro, że takie informacje są podawane w ostatniej chwili.
Adam
Adam 30.10.2020, 21:23
Hrubieszow na cmentarzu. Tlumy wieczorem. Rozswietlony, jak we Wszystkich Swietych. Sprzedawcy chryzantem i zniczy wokol cmentarza. Kupilem, zapalilem, pochodzilem. Teraz powrot.
Darek_zmc
Darek_zmc 30.10.2020, 19:41
debile w ostatnim dniu ,zobaczymy czy kaczor nie pojedzie na cmentarz.....
przewidzialem to
przewidzialem to 30.10.2020, 16:57
uff dobrze ze bylem dzisiaj, kupilem wklady swiecace na 5 dni , powinno wystarczyc

Pozostałe